استفاده از جوراب واریس بعد از عمل

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل | بازارطب

پوشیدن جوراب واریس بعد از جراحی: همه آنچه باید بدانید

اگر یک جراحی پیش روی شما قرار گرفته باشد، به خصوص اگر این جراحی روی قسمت پایینی پا شما تأثیر بگذارد، پزشکتان ممکن است استفاده از جوراب فشاری پس از جراحی را برای تقویت بهبودی شما توصیه کند. در حقیقت، جوراب های فشاری با کیفیت تضمین شده شش مزیت مشخص را برای بیماران پس از جراحی فراهم می کنند: از کاهش تورم گرفته تا محافظت در برابر DVT.

بیشتر بخوانید > تفاوت جوراب واریس و آمبولی

نکته دیگر اینکه مهم نیست که جوراب های فشاری چقدر مفید هستند، شما نباید آنها را پس از جراحی بدون دستور صریح پزشک بپوشید. اگر فکر می کنید ممکن است لازم باشد از پوشیدن جوراب های فشاری پس از جراحی بهره مند شوید، اما پزشکتان آنها را تجویز نکرده است، قبل از اینکه تصمیم بگیرید باید با پزشکتان مشورت نمایید.

1. گردش خون را تقویت می کند

پزشکان معمولاً توصیه می کنند که حرکات خود را پس از جراحی محدود کنید، بنابراین محل جراحی می تواند بهبود یابد. اما حتی دربهترین حالت، دراز کشیدن مداوم روی تخت یا کاناپه برای گردش خون شما واقعاً مضر است، زیرا حرکت باعث پمپاژ بیشتر قلب و تحریک جریان خون می شود. جوراب های واریس با اعمال فشار ملایم که باعث کار کردن پاهای شما می شوند و خون شما را به ادامه جریان میاندازند. این فشار حتی هنگامی که نمی توانید حرکت کنید گردش خون را بالا میبرد. از این رو جوراب های فشاری یک راه حل عالی برای بیماران پس از جراحی در حالت استراحت است.

آمبولی چیست و چگونه ایجاد میشود؟

2. تورم را کاهش می دهد

برخی از تورم ها معمول است و حتی پس از جراحی انتظار می رود. با این حال، تورم شدید چنین نیست و می تواند در بهبودی شما مانع ایجاد کند و حتی منجر به عوارض شود. استفاده از جوراب های فشاری بعد از جراحی به کاهش تورم کمک می کند زیرا پارچه بافته شده خاص اجازه نمی دهد پوست شما منبسط شود، مایعات مجبور می شود به جای اینکه در یک مکان قرار بگیرند، پراکنده شوند و باعث تورم شوند. برای دستیابی به بهترین نتیجه، جوراب های فشاری باید قبل از اینکه خیلی متورم شوید، معمولاً در اوایل صبح درست هنگام بیدار شدن، استفاده شوند. با این حال، اگر پزشک به شما دستور داده است که جوراب های فشاری خود را هر زمان دیگر (مانند هنگام خواب) بپوشید ، قوانین و مقررات آنها را پیش از هر چیز رعایت کنید.

3. به جلوگیری از رگهای عنکبوتی و واریسی کمک می کند

عنکبوت و واریس از عوارض شایع گردش خون ضعیف است. رگهای پاهای شما فقط از یک جهت جریان دارند، اما وقتی خون به عقب برمی گردد، رگها را تحت فشار قرار می دهد و حتی می تواند باعث سوء عملکرد دریچه ها شود. این خون اضافی می تواند باعث برآمدگی و تیره شدن رگ های شما شود، در نتیجه رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی ایجاد می شود. رگهای عنکبوت اکثراً آرایشی هستند و به صورت خطوط نازک تیره نزدیک به پوست ظاهر می شوند. رگهای واریسی معمولاً بزرگتر و تیره تر هستند و حتی ممکن است از روی پوست بیرون بروند. آنها همچنین می توانند دردناک باشند و یا باعث احساس درد در شما شوند. با ایجاد گردش خون بهتر، جوراب های فشاری احتمال ابتلا به واریس عنکبوتی را پس از جراحی کاهش می دهند.

4- علائم DVT را کاهش میدهد

ترومبوز ورید عمقی (DVT) یک بیماری جدی است که هنگام تشکیل لخته خون در اعماق رگها ایجاد می شود. چنین لخته های خونی معمولاً در پاها ایجاد می شوند، اما می توانند در رگهای عمیق دیگر بدن نیز ظاهر شوند. اگر لخته خون از بین رفته و حرکت کند، می تواند به صورت آمبولی ریوی در ریه ها مشکلات شدیدی ایجاد کند.

دراین لینک : آمبولی ریوی چیست؟

علائم DVT شامل درد در پا، قرمز یا تغییر رنگ پوست و احساس گرما می باشد. جراحی شانس شما برای ابتلا به DVT را افزایش می دهد، و بی تحرک ماندن نیز در خطر شما نقش دارد – اما پوشیدن جوراب های فشرده سازی می تواند به کاهش خطر ابتلا به DVT و درمان DVT کمک کند.

5. به تسریع روند بهبودی شما کمک می کند

خون اکسیژن و سایر مواد مغذی را که برای بسیاری از فرآیندهای بدن حیاتی هستند ، حمل می کند. از جمله موارد دیگر ، گردش منظم خون باعث بهبود روند بهبودی می شود و همچنین اطمینان حاصل می کند که داروها به جریان خون جذب شده و به سرعت توزیع می شوند. بنابراین ، تشویق گردش خون خوب با پوشیدن جوراب های فشاری پس از جراحی در واقع می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند و به شما کمک کند تا زودتر (به معنای واقعی و استعاره) روی پا بایستید. البته ، جوراب های فشاری نمی توانند جایگزین سایر بخشهای درمان پس از جراحی شما از جمله تغییر پانسمان به طور منظم و مصرف داروها طبق برنامه  شوند.

6. بازیابی ایمن تر را ارتقا می دهد

همه این عوامل با هم ترکیب می شوند تا در کل بهبودی شما را ایمن تر کنند. جوراب های فشرده سازی مقاوم و با کیفیت گردش خون را بهبود می بخشد و تورم را کاهش می دهند، که به جلوگیری از DVT و رگهای عنکبوتی / واریسی و همچنین تسریع در زمان بهبود کمک می کند. جوراب های فشاری نیز در طرح درمان های پزشکی غیرتهاجمی بوده و نسبتاً ارزان هستند و آنها را به یک مکمل عالی برای سایر درمان ها تبدیل می کند.

بهبودی از عمل جراحی یک پروسه طولانی است، اما پوشیدن جوراب های فشرده سازی می تواند به تریع بهبودی کمک کند. هنگام خرید جوراب های فشاری پس از جراحی این شش مزیت را در خاطر داشته باشید.

کلمات کلیدی: استفاده از جوراب واریس بعد از عمل ، قیمت جوارب واریس

بازارطب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *