دستگاه فشارسنج

دستگاه فشارسنج جیوه‌ای: این نوع دستگاه فشارسنج جزو دقیق ترین دستگاه های فشارسنج است . در این نوع دستگاه فشارسنج یک ستون جیوه وجود دارد که میزان فشار را نشان می دهد . در این نوع دستگاه فشارسنج تنها ستون جیوه حرکت میکند . هنگام خواندن فشار، باید به اعدادی دقت شود که در دو طرف ستون جیوه ارائه شده‌اند. بااین‌حال، استفاده از دستگاه فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است، چون جیوه سمّی است و می‌تواند محیط را آلوده کند.

دستگاه فشارسنج عقربه‌ای بعضی از دستگاه‌های فشارسنج عقربه‌ای هستند. فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای است فنردار که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحهٔ مدرّجی حرکت می‌دهد که هر درجهٔ آن نشانگر یک میلیمتر جیوه است. این نوع دستگاه فشارسنج ارزان و حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است.

دستگاه فشارسنج دیجیتال: ازآنجاکه در موارد نادر دستگاه‌های دیجیتالی و خودکار فشارخون را اشتباه محاسبه می‌کنند، همیشه ترجیح داده می‌شود که از دستگاه فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی تنها برای بیمارانی توصیه می‌شود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد را ندارند.امروزه دستگاه فشارسنج دیجیتالی خون که به صورت فشارسنج بازویی و مچی موجود می باشند با دقت بسیار بالا کمک به کنترل بیماری پری فشارخون می کنند.در مواقعی که بیمار دسترسی به پزشک ندارد این امکان وجود دارد تا به راحتی هر چه تمام با انداره گیری فشار خون خود از بروز خطرات احتمالی و سکتهای قلبی و مغزی جلوگیری کند.

دستگاه فشارسنج

دیجیتالی در درو حالت مچی و بازویی موجود می باشد.

 اندازه گیری فشار خون

همانطور که می دانید فشار خون در دسته علائم حیاتی بدن می باشد . با اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشارسنج می توان صحت سلامتی را بیان کرد . اندازه گیری فشار خون با کمک فشار سنج شیوه ها و روش های مهمی دارد .

برای اینکه خون بتواند مواد غذایی را به قسمت های مختلف بدن برساند نیاز به نیرویی به نام فشار خون دارد که مولد آن قلب است .

پمپ کردن خون با کمک قلب به شریان های نبض دار در دوسطح حداکثر و حداقل نوسان دارد ر. سطح حداكثر یا سطح سیستولی در زمان انقباض قلب و سطح حداقل یا دیاستولی در زمان استراحت قلب بوجود می آید .

فشار خون تحت تاثیر برون ده قلب ،به معنی این است که در هر دقیقه به وسیله قلب به دورن آئورت پمپ می شود و مقاومت رگ ،به معنی مقاومتی که بر سر راه خروج خون از قلب در رگ ها وجود دارد بستگی دارد .

روش اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشارسنج

ابتدا باید آستین دست راست فرد مورد نظر بالا زده شود

در صورتی که فرد در حالت نشسته ذمی باشد باید حتما دست او روی میز باشد

دستگاه فشار سنج باید نزدیک به بازویی که می خواهید فشار خون را بگیرید

در صورتی که هوا درون کیسه لاستیکی بازوبند باشد می توانید با کمک پیچ تنظیم هوای پمپ دستگاه هوای کیسه را تخلیه کنید

فردی که معاینه را انجام می دهد باید در هنگام نشستن وضعیت مناسبی با میز معاینه داشته باشد . فاصله بیش از حد یعنی بیش از یک متر نباید در بین گیرنده فشار خون و فرد معاینه شونده وجود داشته باشد .

در صورتی که راز فشار سنج جیوه ای استفاده می کنید باید ستون جیوه در وضعیت عمودی باشد

سطح جیوه  در زمانی که فشار به ان وارد نمی شود باید به طور کامل روی صفر باشد .

با کمک یک دستتان نبض مچ آن دست را لمس کنید و سپس با دست دیگرتان پیچ پمپ پلاستیکی ببندید و به صورت سریع بر پمپ فشار وارد کنید . آنقدر كیسة هوای بازوبند را باد كنید تا دیگر نبض مچ دست حس نشود در همان زمان سطح جیوه را كه در ستون جیوه بالا آمده است یا عددی كه عقربه روی آن قرار گرفته است را در نظر بگیرید

پیچ پمپ را باز کنید و باد بازوبند را به سرعت تخلیه کنید و سپس 30 میلی متر جیوه به آن عدد مورد نظر اضافه کنید

این بار از گوشی استفاده کنید . ابتدا لوله های گوشی را در گوش خود بگذارید و سپس صفحه گوشی را روی سرخک بازویی در چین آرنج  قرار دهید 

گوشی را با انگشتان دست محكم و یكنواخت  نگهدارید

گوشی به هیچ وجه نباید با بازوبند و یا لوله های پلاستیکی در تماس باشد . در همه این مدت باید توجه به ستون جیوه و یا عقربه های فشار سنج داشته باشید .

با شنیدن اولین صدا به سطح جیوه و یا عقربه توجه کنید .این سطح می تواند نشان دهنده فشار سیستولی یا ماکزیمم باشد

اگر دیگر صدایی شنیده نشود به معنی فشار دیاستولی و یا مینیمم می باشد .

با بخاطر سپاردن اعداد بازوبند را باز کنید و با کمک پیچ پمپ سریع آن را تخلیه کنید . اولین عدد به معنی فشار ماکزیمم است و دومین عدد به معنی فشار مینیمم 

مشاهده فیلم: