انواع لیپوساکشن و 4 روش انجام لیپوساکشن

بازدید: 353 بازدید
انواع لیپوساکشن

انواع لیپوساکشن و 4 روش انجام لیپوساکشن

اگرچه رژیم غذایی و ورزش بهترین روش برای خلاص شدن از شر چربی های  اضافه و لجباز بدن هستند ، اما همیشه هم کاملاً موثر نیستند. بعضی از مناطق چربی در برابر گزینه های طبیعی مقاوم هستند و بنابراین می توانند ظاهری نامتعادل و کلوخه مانند ایجاد کنند. این دقیقاً مشکلاتی است که لیپوساکشن برای حل آنها به کمک ما می آید.

مرتبط > لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن انواع مختلفی دارد. هر کدام به روشی کمی متفاوت کار می کنند و دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. درک تفاوت بین این موارد به شما امکان می دهد بهترین تصمیم را برای بدن خود بگیرید. مراقبت های پس از این عمل ها هم ممکن است اندکی با هم تفاوت داشته باشند به جز مواردی چون پوشیدن گن بعد از جراحی که برای تمام این روش ها توصیه میشود.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت

در این روش، چند لیتر محلول سالین، بی‌حسی موضعی به نام لیدوکائین و دارویی برای انقباض عروق به نام اپی‌نفرین به بدن تزریق می‌شود. چربی‌ها به‌وسیله‌ی لوله‌های کوچک ساکشن بیرون کشیده می‌شوند. این روش، پرطرفدارترین نوع ساکشن به حساب می‌آید.

لیپو تامسنت

تامسنت به معنی “متورم” است. لیپوساکشن تامسنت مشابه لیپوساکشن سنتی است با این تفاوت که از لیدوکائین و اپی نفرین برای تورم چربی استفاده می شود و در نتیجه شناسایی و حذف آن آسان تر است. لیدوکائین یک بیهوشی قوی است و همچنین می تواند تورم جزئی در سلول های چربی ایجاد کند. علاوه بر این ، اپی نفرین معمولاً به آن افزوده می شود زیرا این کار رگ های خونی را منقبض می کند و می تواند خونریزی را به طور چشمگیری کاهش دهد.

یک ماده بی حس کننده به توده چربی تزریق می شود و باعث تورم آنها می شود. سپس از سوزن کوچکی به نام کانولا متصل به دستگاه مکش برای از بین بردن سلولهای چربی استفاده می شود.

لیپوساکشن تامسنت تقریباً در هر قسمت از بدن که به طور معمول لیپوساکشن دریافت می کند قابل استفاده است. بیشتر تورم و درد ناشی از این روش در طی یک ماه از بین خواهد رفت. با این حال ، همانطور که در لیپو طبیعی مشاهده می شود ، می توانید 3-6 ماه طول بکشد تا نتیجه شکل نهایی خود را مشاهده کنید.

یکی از اصلی ترین مزایای لیپو در تامسنت این است که خونریزی و کبودی زیادی ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، یکی از ارزان ترین گزینه های موجود برای از بین بردن چربی است. این روش به عنوان استاندارد طلایی در روش های لیپوساکشن در نظر گرفته می شود. با این حال ، فاقد برخی از پیشرفت های فن آوری و مزایای روش های دیگر است.

لیپوساکشن خشک

قبل از انجام این نوع لیپوساکشن، از بی‌حسی موضعی استفاده نمی‌شود و به همین دلیل، به این روش لیپوساکشن خشک می‌گویند. بافتی که با تکنیک لیپوساکشن خشک برداشته می‌شود، در واقع حاوی ٣٠% خون است. امروزه این روش به دلیل کبودی‌های زیاد و خونریزی‌های شدید زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

لیپوساکشن مرطوب

برای درمان با استفاده از این تکنیک باید از بیهوشی عمومی استفاده شود و اهمیتی ندارد که لیپوساکشن برای کدام قسمت بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مویرگ‌ها با محلولی که به بدن تزریق می‌شود منقبض می‌شوند تا خونریزی بیمار به حداقل برسد. در لیپوساکشن مرطوب، ١٥ تا ٢٠ درصد بافت بدن برداشته می‌شود که این درواقع، همان خون بیمار است. این میزان خونریزی برای بیماران بسیار خطرناک است و گاهی اوقات ممکن است لازم باشد به آن‌ها خون تزریق شود. اگرچه لیپوساکشن مرطوب نسبت به لیپوساکشن خشک خطر کم‌تری دارد، ولی باز هم با توجه به این میزان خونریزی روشی خطرناک به حساب می‌آید.

لیپوساکشن فوق مرطوب

لیپوساکشن فوق مرطوب یا لیپوپلاستی، روشی است که به لیپوساکشن تامسنت بسیار شباهت دارد. در این روش هم محلولی به بدن تزریق می‌شود ولی میزان آن کم‌تر است و زودتر انجام می‌شود. این مایع، حاوی لیدوکائین و دارویی برای انقباض رگ‌های خونی (اپی‌نفرین) است که به کاهش خونریزی کمک می‌کند. پس از تزریق این محلول، جراح ابزار ساکشن به نام کانول را وارد بدن می‌کند تا چربی‌های اضافه از قسمت مشخصی در بدن بیمار برداشته شود.

لیپوساکشن با کمک ساکشن

این نوع لیپوساکشن پیش فرض است و همچنین قدیمی ترین نوع آن است. در این نوع لیپوساکشن ، برش های کوچکی روی ناحیه مورد ساکشن ایجاد می شود. یک سوزن توخالی ، به نام کانولا ، از طریق این برش ها وارد می شود تا سلولهای چربی را مکش کند.

زمان بهبودی این روش بسته به میزان عمل و نحوه بهبود می تواند 1-3 ماه باشد. علاوه بر این ، سه تا شش ماه طول می کشد تا شکل بدن شما نهایی شود. با این حال ، بیشتر افراد در دوره نقاهت در لیپوساکشن ، تنها پس از چند روز قادر به بازگشت به زندگی عادی خود هستند.

از این نوع لیپو می توان در مناطق مختلف بدن از جمله پایین ، ران ، پاها ، شکم ، پشت و بازوها استفاده کرد. بیشتر افراد از آن برای مناطق کوچک ، مانند زیر چانه خود استفاده نمی کنند ، زیرا از نظر دقت، پایین تر از روش های دیگر لیپوساکشن است.

مزیت اصلی این نوع لیپوساکشن این است که کم هزینه ترین نوع لیپوساکشن است. علاوه بر این ، مدت طولانی است که مورد استفاده قرار می گیرد و روشی “امتحان شده و مطمئن” است که بسیاری از پزشکان می توانند انجام دهند.

چند عیب برای لیپوساکشن مکشی نیز وجود دارد. اول اینکه باعث خونریزی و کبودی بیش از هر نوع لیپوساکشن می شود. دوم ، کنترل چربی دشوارتر است ، بنابراین میزان تجمع ، گودی و سایر نقایص بیشتر است. افراد اغلب مجبورند چندین روش درمانی داشته باشند تا با این نوع لیپوساکشن به نتیجه ای که می خواهند برسند.

یکی از مهمترین معایب این نوع لیپوساکشن این است که برای انجام آن به بیهوشی عمومی نیاز دارید. اگرچه انواع جدید لیپوساکشن را می توان فقط با بی حسی موضعی انجام داد ، اما بسیاری از بیماران برای این نوع باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند. این امر طیف جدیدی از عوارض و عوارض جانبی بالقوه را افزایش می دهد.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL)

سونوگرافی حدود 40 سال است که وجود دارد. اگرچه اغلب از آن به عنوان وسیله ای برای تصویربرداری استفاده می شود ، یک روش درمانی نیز می باشد.

اولتراسوند لیپوساکشن

سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که می تواند مقادیر زیادی انرژی را در بافتهایی که تمرکز چربی دارند ایجاد کند که می تواند سلول های چربی را حل کند و باعث می شود مکش آن ساده تر شود.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی غالباً در نواحی دارای چربی سخت تر ، مانند قفسه سینه مرد ، در پشت ، در «کیسه های زین» و در مناطقی که لیپوساکشن سنتی دشوار است استفاده می شود. بهبودی مشابه لیپوساکشن تامسنت است ، اگرچه افراد ممکن است گاهی تاول یا سوختگی را تجربه کنند.

مطلب مفید > انواع عمل جراحی پلاستیک

یکی از مزایای اصلی لیپوساکشن به کمک سونوگرافی این است که می تواند با سرعت بیشتری چربی های رشته ای یا سخت را که ممکن است به چندین درمان نیاز داشته باشد ، از بین ببرد. علاوه بر این ، می توان با استفاده از این نوع لیپوساکشن ، حجم بیشتری از چربی را با خیال راحت از بین برد ، زیرا چربی به صورت مایع است و احتمال کبودی یا خونریزی آن کمتر است.

چندین معایب نیز برای این روش وجود دارد. از آنجا که سونوگرافی پرتوهای پرانرژی تولید می کند ، احتمال ایجاد تاول و سوختگی بیشتر است. همچنین احتمال بی حسی و ایجاد لخته های کوچک خون بیشتر است. با این وجود ، بسیاری از افراد احساس می كنند كه این نوع لیپوساکشن گزینه مناسبی برای آنهاست ، خصوصاً اگر چربی های آن دارای فیبر باشد.

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)

لیپوساکشن با لیزر، مشابه لیپوساکشن با کمک سونوگرافی است با این تفاوت که از لیزر برای تجزیه چربی استفاده می کند. در این نوع روش ها ، یک پروب لیزر از طریق کانولای لیپوساکشن وارد می شود. سپس بی حس کننده و اپی نفرین برای کنترل درد و خونریزی به ناحیه تزریق می شود. وبعد جراح پلاستیک چندین برش کوچک ایجاد می کند و کانولا و پروب لیزر را وارد می کند.

لیزر لیپوساکشن

لیزرها چربی را بسیار کارآمدتر تجزیه می کنند بنابراین می توان آن را به شکل روغن مایع از طریق کانولا خارج کرد. هر چربی مایع شده که ساکشن نشود ، سپس توسط بدن جذب می شود. مانند لیپوساکشن با کمک سونوگرافی ، زمان بهبودی آن حدود یک ماه است.

چندین نوع مزیت برای حذف چربی با استفاده از این روش وجود دارد. اول اینکه ، اشعه لیزر بسیار کوچک است و فقط یک کانولا کوچک برای مکش چربی مایع مورد نیاز است. در نتیجه ، این نوع لیپو تنها به برش های بسیار کمی نیاز دارد که به سرعت و بدون زخم بهبود می یابد.

علاوه بر این ، لیزرها بسیار کوچک هستند و کنترل آنها آسان است ، به این معنی که این نوع لیپوساکشن می تواند بسیار دقیق باشد. جراح شما قادر خواهد بود شکل طبیعی و زیبایی را که می خواهید را به راحتی تنظیم کند. یکی دیگر از مزایای آن این است که این روش به اندازه کافی خوب است که می تواند در هر نقطه از بدن ، حتی مناطق غیر معمول مانند صورت و غبغب نیز مورد استفاده قرار گیرد. آخر اینکه ، لیزرها باعث سفت شدن پوست نیز می شوند ، بنابراین بسیاری از افرادی که این روش را انجام می دهند ، علاوه بر از دست دادن چربی ، پوستشان سفت و جوان نیز می شود.

علاوه بر مزایا ، معایبی نیز دارد. زمان بهبودی می تواند طولانی تر باشد ، به طوری که بسیاری از افراد برای چندین هفته به مسکن نیاز دارند و 6 هفته یا بیشتر طول می کشد تا شکل نهایی خود را بدست آورند. علاوه بر این ، خطر سوختگی نادر اما در حال حاضر وجود دارد زیرا لیزر گرما ایجاد می کند و بسیار قدرتمند است.

اسمارت لیپو چیست؟

SmartLipo نوعی لیپوساکشن است که از لیزر استفاده می کند. اسمارت لیپو روشی است حداقل تهاجمی که دارای  FDA می باشد این روش جایگزین خوبی برای روش های سنتی و جراحی لیپوساکشن می باشد که در این روش برای از بین بردن چرب اضافی زیر پوستی استفاده می شود و با توجه به پیشرفت های که در علم جراحی زیبایی و فرم دهی وشکل دهی به بدن بوجود آمده اسمارت لیپو یک روش موثر با استفاده از لیزر می باشد.اسمارت لیپو با استفاده از تکنولوژی پیشرفته لیزر و با حداقل عارضه از جمله برش، کبودی نسبت به لیپوساکشن انجام می گیرد. با این حال ، متفاوت از لیپوساکشن سنتی با کمک لیزر است زیرا از دو فرکانس مشخص استفاده می کند. یکی از آنها برای مایع سازی چربی در مناطقی که به پیکر تراشی نیاز است استفاده می شود. طول موج دیگر ، موجی است که باعث سفت شدن بافت ها و پوست در ناحیه و همچنین تحریک تولید کلاژن می شود.

این نوع تخصصی لیپوساکشن دارای چندین مزیت بارز است. اول ، این ماده بیش از هر روش دیگری پوست را سفت می کند ، در حالی که انواع دیگر لیپوساکشن می تواند افراد دارای پوست شل یا آویزان را ترک کند. دوم ، خیلی سریعتر است. یک درمان برای بسیاری از افراد کافی است و زمان بهبودی می تواند به اندازه چند روز کوتاه باشد.

اسمارت لیپو دقیق ترین نوع لیپوساکشن است. این یکی از اصلی ترین مزایای اسمارت لیپو است. افراد می توانند در هر ناحیه از بدن خود حتی در صورت و غبغب، پیکر تراشی کنند و انتظار نتیجه صاف را دارند. علاوه بر این ، کمترین زمان بهبودی را نسبت به هر نوع لیپوساکشن دارد. زمان بهبودی اسمارت لیپو آنقدر کوتاه است که بسیاری از افراد فقط یک تا دو روز به استراحت نیاز دارند.

بیشتر بخوانید > مراقبت های پس از عمل جراحی لیپوساکشن

روش‌های لیپوساکشن

 1. لیپوساکشن Manual

در این روش با عقب و جلو بردن و چرخاندن کانول، سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند.

 • لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL)

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند که به آن لیپوساکشن اولتراسونیک هم گفته می‌شود، با استفاده از امواج صوتی چربی‌ها به آرامی تجزیه می‌کند. چربی‌ها با نیروی اولتراسوند ذوب می‌شوند و بعد با استفاده از لوله‌ی کوچکی به نام کانول برداشته می‌شود. کانول با استفاده از نیروی اولتراسوند، لرزش شدیدی ایجاد می‌کند. لرزش اولتراسوند دیواره‌ی سلول‌های چربی را تخریب می‌کند. امولسیون چربی (چربی‌هایی که به ذرات ریز تبدیل شده‌اند) باعث می‌شود تخلیه‌ی آن‌ها آسان‌تر باشد. بنابراین در نواحی بزرگ‌تری از بدن که انباشتگی چربی در آن‌ها بیشتر است، برداشتن چربی‌ها با این روش لیپوساکشن آسان‌تر است.

اولتراسوند روی پوست و به‌وسیله‌ی کانول در زیر پوست نیز قابل انجام است.

دو نوع کانول اولتراسوند وجود دارد:

 1. یک میله‌ی جامد
 2. یک میله‌ی توخالی

میله‌ی جامد چربی‌هایی که به ذرات ریزتری تبدیل شده و محلول تامسنت زیر پوست را جمع آوری می‌کند و بعد آن‌ها با وسیله‌ای به نام کانول بیرون کشیده می‌شوند. میله‌ی توخالی هم برای تجزیه‌ی چربی‌ها کاربرد دارد و هم می‌توان برای برداشتن چربی‌ها از آن استفاده کرد.

این روش برای بافت فیبروز مانند سینه‌های آقایان، کمر و قسمت‌هایی که در گذشته لیپوساکشن روی آن‌ها انجام شده، کاربرد دارد.

واسر: نسل چهارم فناوری اولتراسوند که ایرادات قبلی در آن برطرف شده است. نیرویی که به بافت‌های بدن وارد می‌شود تقریباً یک‌چهارم دستگاه‌های قبلی است و در دو نوع پالس‌دهی شده و متوالی موجود است. این دستگاه میزان حرارت را نیز کاهش می‌دهد.

 • لیپوساکشن به کمک برق

در روش لیپوساکشن به کمک برق، از یک کانول مخصوص با سیستم ماشینی استفاده می‌شود که با سرعت زیاد در محدوده‌ی ٣ تا ٥ میلی‌متری به عقب و جلو حرکت می‌کند. در این روش، در هر دقیقه ٤٠% چربی بیشتری نسبت به لیپوساکشن manual برداشته می‌شود. در نتیجه، انجام این روش زمان کم‌تری می‌برد و نتایج آن مشابه به لیپوساکشنmanual  است. به‌طور کلی، جراحان پلاستیک در سنین بالاتر از این روش استفاده می‌کنند تا کم‌تر احساس خستگی کنند.

 • لیزر به کمک لیپولیز

در لیزر لیپولیز ، از برق و فناوری پرتوهای درمانی برای آب کردن چربی‌ها استفاده می‌شود. در این روش، آدیپوسیت یا یاخته‌های چربی با پرتو لیزر تجزیه می‌شوند و ذرات ریز چربی با استفاده از کانول از بدن بیرون کشیده می‌شوند. لیزر گارنت آلومینیومی ایتریم با دوز نئودیمیوم (Nd:YAG) اولین لیزری است که برای لیپوپیز معرفی شده است.

کدام نوع لیپوساکشن برای من مناسب تر است؟

با این حال ، معایب لیپو مشابه نقایص لیپوساکشن وجود دارد. مانند تمام روش ها ، خطرات بالقوه و عوارض جانبی نیز وجود دارد. لیزرها از گرمای زیادی استفاده می کنند بنابراین همیشه خطر سوختگی یا تاول زدن وجود دارد. با این حال ، یک جراح پلاستیک ماهر می داند که چگونه از این تجهیزات استفاده کند بنابراین این خطر حداقل خواهد بود.

هنگامی که تصمیم می گیرید چه نوع لیپوساکشن را انجام دهید ، فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود که شامل:

 • ناحیه (های) بدن که می خواهید پیکرتراشی کنید
 • مقدار چربی که می خواهید حذف کنید
 • مقدار پولی که می خواهید هزینه کنید
 • چه مدت زمان بهبودی را می توانید در نظر بگیرید
 • آیا علاوه بر لیپوساکشن ، قصد سفت شدن پوست و بافت را هم داشته باشید
 • اینکه آیا می توانید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید
 • تحمل درد عمومی شما

از همه مهمتر ، اولویت های خود را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید. یک جراح زیبایی و با کیفیت می تواند در مورد اینکه کدام یک از گزینه ها بهترین گزینه برای شماست ، راهنماییتان کند.

پایان مقاله ” انواع لیپوساکشن”، امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

✨ خرید گن لیپوماتیک

دسته بندی جراحی زیبایی
نوشته های مرتبط
محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت