نوشته شده در دوشنبه, ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ دیدگاه‌تان را بنویسید

درمان زخم معده با ریشه گیاه رشگک

درمان زخم معده با ریشه گیاه رشگک

درمان زخم معده با ریشه گیاه رشگک

مجله پزشکی دکتر پیک : درمان زخم معده با ریشه گیاه رشگک , مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی گفت: ریشه گیاه “رشگک” برای اسهال خونی، قطع خونریزی و درمان زخم معده مفید بوده است.

محسن پویان اظهار کرد: رشگک گیاهی از خانواده گل سرخ یا “rosaceae” بوده که در کتب گیاهان ایران به نام‌های مسیکه، توت روباهی، علف‌خونی و قیطره از آن یاد شده است.

وی افزود: رشگک گیاهی علفی که طول شاخه‌های آن در شرایط مناسب به حدود 40 سانتی‌متر می‌رسد و برگ‌های مرکب و شامل هفت تا 15 برگچه است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی ادامه داد: حاشیه برگچه‌ها دندانه‌دار هستند و گلهای آن سبزفام، فشرده و در انتهای ساقه ظاهر می‌شوند.

پویان با اشاره به اینکه قسمت‌های مورد استفاده گیاه ریشه، برگ و شاخه‌های گل‌دار آن است، تصریح کرد: این گیاه از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی بوده که در ایران، چین و هند از آن استفاده می‌شده است.

وی یادآور شد: برگ‌های گیاه خاصیت تب‌بر دارد و برای کوفتگی و ضرب خوردگی اعضاء از آن استفاده می‌شود و پخته شده برگ آن نیز برای تقویت معده مفید است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی بیان کرد: ساقه زیرزمینی و ریشه گیاه ظاهری قهوه‌ای رنگ دارد که داخل آن زرد رنگ است، ریشه گیاه را می‌توان از اواسط بهار تا اواخر تابستان برداشت و خشک کرد.

پویان اضافه‌ کرد: ریشه گیاه برای اسهال خونی، قطع خونریزی و التیام زخم معده مفید بوده و به صورت استعمال خارجی برای درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها مصرف می‌شود.

وی اظهار کرد: این گیاه ترشحات غیرمعمول عادت ماهیانه در زنان را برطرف کرده و برای عوارض بعد از زایمان نیز مصرف آن توصیه شده است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه ریشه این گیاه برای معالجه سل، آبله‌مرغان و دفع کرم‌های انگلی نافع است، تصریح کرد: دم کرده ریشه و برگ به صورت استعمال خارجی ناراحتی‌های پوستی را برطرف می‌کند.

وی یادآور شد: این گیاه در خراسان‌جنوبی در جنوب بیرجند، بنددره، بند عمرشاه، خراشاد، نوفرست و نیز درمیان، سربیشه و سرایان مشاهده می‌شود.

منبع : ایسنا

دکتر پیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *