عوارض لیپوساکشین
7 عارضه پس از جراحی لیپوساکشن

7 عارضه پس از جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن باعث تورم زیادی شده و در برخی موارد حداقل چند ماه این تورم ادامه دارد. بنابراین مشاهده ی اثر درمان نیز تا زمان رفع ورم طول می کشد. مقدار زیادی از تورم پس از گذشت 4 هفته از جراحی از بین می رود. بیمار 4 الی 6 هفته پس از جراحی باید از گن های مخصوص استفاده کند تا ورم و درد را به حداقل برساند.

آیا پس از لیپوساکشن اسکار بر جای می ماند؟

ابزار لیپوساکشن از طریق برش های کوچکی وارد بافت چربی می شود. هر برش اندازه ای در حدود یک ناخن دارد. تعداد برش ها بستگی به وسعت و تعداد نواحی هدف و همچنین نوع بافت چربی دارد. در صورت امکان این برش ها در نواحی چین های پوستی ایجاد و در آن ها محو می شوند.

در لیپوساکشن چه مقدار بافت چربی خارج می شود؟

در صورت مرخص شدن بعد از لیپوساکشن، محدودیت تخلیه چربی وجود دارد. نهایتا 5 لیتر چربی را طی لیپوساکشن سرپایی میتوان تخلیه کرد. اما در برخی شرایط نمیتوان یا نیاز نیست این مقدار چربی را خارج کرد:

  • خونریزی ناحیه
  • منطقه هدف کمتر از 5 لیتر چربی اضافی دارد

به همین دلایل پیش بینی میزان چربی تخلیه شده ممکن نیست. در برخی افراد یا برخی نواحی، خارج کردن چربی از بافت مشکل است.

پس از لیپوساکشن چه میزان از سایز کاهش می یابد؟

پیش بینی کاهش سایز غیر ممکن است. مقدار این کاهش به عوامل متعددی همچون میزان چربی که میتوان خارج نمود، بستگی دارد.

آیا پس از لیپوساکشن پوست اضافه جمع می شود؟

با وجود کاهش چربی، پوست شل و اضافی معمولا به همان شکل باقی می ماند یا به ندرت مقدار کمی جمع می شود. این پوست اضافی را میت وان طی جراحی اختصاصی برش داده و جدا نمود. در افراد جوان، افرادی که چربی یا چاقی زیادی ندارند و پوست آن ها بدون ترک است احتمال شل شدن پوست کمتر خواهد بود.

آیا چاقی پس از لیپوساکشن عود می کند؟

وقتی سلول های چربی از یک ناحیه برداشته می شوند  مجددا بر نمیگردند. فقط سلول های باقی مانده ممکن است با رشد و ذخیره مجدد چربی افزایش سایز داشته باشند. به دلیل وجود سلول های چربی کمتر در ناحیه تحت درمان، ممکن است در صورت افزایش وزن نواحی دیگر بیشتر دچار افزایش سایز شوند.

تغذیه پس از لیپوساکشن

پس از لیپوساکشن می توان رژیم غذایی نرمال داشت. در صورت ناراحتی معده از غذاهای مانند برنج ساده، مرغ نان تست و ماست استفاده کنید.

پوشیدن گن مخصوص پس از لیپوساکشن

تقریبا تمام پزشک ها بعد از جراحی لیپوساکشن استفاده از گن مخصوص جراحی را برای چند هفته تجویز می کنند. گن لیپوماتیک با ایجاد یک فشار ملایم و پیوسته از تجمع مایعات زیر پوست و تورم کاسته و به جمع شدن پوست کمک می کند. به این ترتیب اثرات لیپوساکشن طی مدت کوتاه تری قابل مشاهده خواهد بود. جنس گن باید از فابریک قابل تنفس و ضد میکروب باشد تا بیشترین میزان راحتی را ایجاد نموده و از حساسیت پوستی ممانعت کند. دوره و زمان استفاده روزانه از گن به نظر جراح بستگی دارد.

کمپرس سرد پس از لیپوساکشن

کمپرس سرد با کاهش جریان خون و در نتیجه کم کردن تجمع ترکیبات ضد التهاب در ناحیه تحت درمان، در کاهش تورم، کبودی و ناراحتی پس از جراحی موثر است. 15 الی 20 دقیقه در هر ساعت، و هر بار نهایتا یک دقیقه کمپرس خنک را روی ناحیه متورم قرار دهید. فراموش نکنید که ممکن است در برخی موارد جراح کمپرس سرد را مضر تشخیص دهد. بنابراین حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش نمک در رژیم غذایی پس از لیپوساکشن

سدیم موجود در نمک باعث تجمع آب در بدن یا احتباس آب می شود. کاهش مصرف نمک از طولانی شدن مدت تورم و احتباس آب پس از لیپوساکشن می کاهد.

پیاده روی روزانه پس از لیپوساکشن

اغلب جراحان پیاده روی روزانه و سبک را در هفته های اول پس از جراحی به بیماران توصیه می کنند. این کار نیز ورم و همچنین ریسک لخته شدن خون یا آمبولی را کاهش می دهد. پیاده روی باید آرام و بدون فشار باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید