زندگی با ویروس HIV ایدز

 داشتن HIV به معنای این است که شما مبتلا به بیماری ایدز (AIDS) هستید

اشتباه. ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)، ویروسی است که سلولهای ایمنی CD4 بدن را از بین می برد که این سلولهای ایمنی در مقابله بدن با بیماری ها شرکت دارند. با مصرف داروهای مناسب، می توانید HIV را برای سالها یا دهه ها، بدون اینکه HIV به بیماری ایدز پیشرفت کند، کنترل کنید. هنگامی که شما مبتلا به HIV هستید و همچنین عفونت های فرصت طلب مشخصی دارید یا تعداد سلولهای CD4 شما به زیر 200 افت می کند، بیماری AIDS (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) تشخیص داده می شود.

احتمال مبتلا شدن به HIV در تماس های تصادفی، مشکل است

حقیقت. شما نمی توانید با در آغوش گرفتن فرد، یا استفاده کردن از حوله فرد (حوله فرد مبتلا به HIV) یا استفاده از لیوان آن فرد (لیوان فرد مبتلا به HIV)، به HIV مبتلا بشوید یا آنرا به فرد دیگر منتقل کنید. مبتلا شدن به HIV از طریق انتقال و تزریق خون بسیار نادر است…. تامین خون و خونرسانی  با دقت مورد آزمایش و انجام می گیرد. با این حال محتمل است که این بیماری را از طریق داشتن رابطه جنسی غیر ایمن، یا استفاده مشترک از سوزن های تزریق، یا انجام دادن خالکوبی با استفاده از تجهیزات غیر استریل گسترش داد.

شما فقط می توانید چند سال زنده بمانید

اشتباه. حقیقت این است که بسیاری از افراد مبتلا به HIV یا AIDS ، برای چند دهه زنده مانده اند و طول عمر نرمال یا نزدیک به نرمالی داشته اند. می توانید با مراجعه منظم به پزشکتان و دنبال کردن راهنمایی های پزشکی در جلوگیری از پیشرفت HIV به ADIS کمک کنید.

از روی علائم و نشانه های خودتان می توانید پی ببرید که آیا مبتلا به HIV هستید

اشتباه. برخی افراد پس از ابتلا به عفونت، برای چندین سال هیچ نشانه ای از HIV را نشان نمی دهند. بسیاری از افراد برخی از علائم را در طول مدت 10 روز یا چند هفته، پس از ابتلا به عفونت نشان می دهند. اولین علائم مشابه با علائم آنفلوآنزا یا منونوکلئوز هستند و ممکن است شامل تب، خستگی، بثورات جلدی یا پوستی، و گلو درد باشند. این علائم معمولا پس از چند هفته ناپدید می شوند و ممکن است شما این علائم را دوباره بعد از چند سال مشاهده کنید. تنها راهی که می تواند به شما بگوید که آیا به HIV مبتلا هستید، آزمایش دادن می باشد.   

HIV قابل درمان است

اشتباه. در این زمان، در بسیاری از موارد هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد، اما می توان با درمان، مقدار ویروس را در سطح پایین نگه داشت، و به حفظ سیستم ایمنی بدن تان کمک کنید. برخی از داروها، با پروتئین هایی که برای تکثیر HIV مورد نیاز هستند، تداخل ایجاد می کنند، برخی داروهای دیگر، مسیر ورود ویروس را مسدود می کنند یا از قرار دادن مواد ژنتیکی ویروس به درون سلولهای ایمنی جلوگیری می کنند. پزشک شما، باید سلامت کلی بدن، سلامت سیستم ایمنی بدن شما و مقدار ویروسی که در بدنتان موجود هست را برای شروع درمان در نظر بگیرد.

هر فردی می تواند به HIV مبتلا شود

حقیقت. سالانه حدود 50.000 نفر در ایالات متحده آمریکا به HIV مبتلا می شوند و تقریبا در هر سال 14.000فرد مبتلا به AIDS، جان خود را از دست می دهند. هر کسی می تواند به HIV مبتلا شود… مرد، زن و کودک ، و افرادی که همجنس گرا یا دگرجنس گرا هستند. سالانه 29.000 نفر از مردانی که با همجنس خود (مرد) رابطه جنسی برقرار می کنند، دچار عفونت جدید  HIV می شوند. زنان ، مسئول ایجاد حدود 8000 عفونت جدید هستند. افراد آفریقایی – آمریکایی تبار در مقایسه با سایر نژادها و قومیت ها، با شیوع بیشتری دچار عفونت HIV می شوند.

هنگامی که دو فرد مبتلا به HIV باهم رابطه جنسی داشته باشند، آن رابطه سالم و بی خطر است

اشتباه. فقط به این دلیل که شما و شریک جنسی تان، هر دو مبتلا به HIV هستید، بدان معنا نیست که در زمان رابطه جنسی، مراقبت و نکات بهداشتی را فراموش کنید. با استفاده از کاندوم یا دیگر موانع لاتکسی می توانید از دیگر بیماریهای مقاربتی و همچنین گونه های دیگری از HIV که ممکن است در مقابل داروهای ضد HIV مقاوم باشند، محفوظ بمانید. حتی اگر شما در حال درمان هستید و احساس سالم بودن می کنید، بازهم می توانید دیگران را آلوده کنید.

  اگر HIV مثبت دارید، می توانید بچه دار شوید

حقیقت. در واقع مادران آلوده هم می توانند در دوران بارداری یا زایمان، HIV را به فرزندانشان منتقل کنند. با این حال، می توانید از طریق همکاری با پزشکتان و مراقبت ها و داروهای مناسب ، احتمال خطر را کمتر کنید. زنان باردار مبتلا به HIV می توانند داروهایی را برای درمان عفونت دریافت کنند و به محافظت کودک خود در مقابل ویروس کمک کنند.  

شما نمی توانید از دیگر عفونت های مرتبط با HIV اجتناب کنید

اشتباه. با توجه به ضعف سیستم ایمنی، افراد مبتلا به HIV می توانند در معرض عفونت هایی مانند پنومونی پنوموسیستیس، توبرکلوزیس یا بیماری سل، کاندیدیازیس، ویروس سیتومگال و توکسوپلاسموز باشند. بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، مصرف داروهای HIV است. با مصرف دارو می توان از ابتلا به برخی از عفونت ها جلوگیری کرد. شما می توانید با اجتناب از گوشت نپخته، جعبه های نگه داری گربه خانگی و آبی که ممکن است آلوده باشد، خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید.  

شما نمی توانید داروهای نجات دهنده (داروهای مورد نظر بیماری) را بدون داشتن بیمه دریافت کنید

اشتباه. برنامه های دولتی، گروههای غیرانتفاعی، و برخی شرکت های دارویی وجود دارند که ممکن است در مورد پوشش دادن هزینه ی داروهای مربوط به بیماری HIV/AIDS کمک کنند. اما آگاه باشید که: این داروها می توانند در یک سال ، 20.000 دلار یا بیشتر هزینه برداشته باشند. صحبت کردن و در جریان گذاشتن سازمان های محلی خدمات HIV/AIDS  در مورد مسائل مالی، می تواند برای شما کمک کننده باشد.  

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید