دیابت و ناباروری
دیابت در مردان و ناباروری

دیابت در مردان و ناباروری

دیابت در مردان

بسیاری از عوارض و علائم دیابت در هر دو جنس مشابه بوده و موجب آسیب به اعصاب و عروق خونی می گردد. برخی از این عوارض به صورت غیر مستقیم منجر به نرخ پایین موفقیت در باروری می شوند. تفاوت های خاصی نیز بین تاثیرات دیابت در مردان و زنان مبتلا وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

علائم دیابت در مردان

اختلال در روند طبیعی انزال

بیش از ۷۵% مردان مبتلا به دیابت دچار مشکلات نعوظ و انزال هستند. اعصاب و عروق خونی که برای عمل جنسی حیاتی می باشند به دلیل قند خون بالا آسیب دیده و عملکرد طبیعی آلت تناسلی را دچار مشکل می کنند.

قارچ تناسلی

اکثر مردان دیابتی به دلیل عفونت قارچی ایجاد شده توسط مخمر دچار خارش و سوزش در ناحیه تناسلی می شوند. قند اضافی در جریان خون به دلیل عدم توان ورود به سلول ها از طریق ادرار دفع می شود (دیابت شیرین). قارچ مخمر از این قند تغذیه کرده و امکان رشد و تکثیر آن در مجرای ادراری و ناحیه تناسلی مردان دیابتی بیشتر است. علائم قارچ تناسلی عبارتند از:

 1. بوی بد
 2. قرمزی، تورم و خارش
 3. درد و ناراحتی هنگام ارتباط جنسی
 4. ظاهر متورم و سفید رنگ در پوست ناحیه تناسلی

کاهش توده عضلانی

تداوم قند خون بالا و عدم توان سلول ها برای سوزاندن قند اضافه موجب کاهش منبع انرژی در بدن می شود. بنابراین بدن برای تولید انرژی شروع به سوزاندن پروتئین های موجود در بافت عضلانی می کند. یکی از علائم پروتئین سوزی در بیماران دیابتی بوی بد بدن در این افراد است. این عارضه در مبتلایان به دیابت نوع ۱ شیوع بیشتری دارد. پروتئین سوزی منجر به کاهش حجم عضلات، لاغر شدن، کاهش وزن و ضعیف شدن قدرت بدنی شخص می گردد.

احتمال دیابت مردان

طبق بررسی های آماری مشاهده شده است که ریسک ابتلا به دیابت در مردان با اضافه وزن کمتری نسبت به زنان افزایش می یابد. به دلیل تاثیر هورمون های مردانه، تجمع چربی در اطراف شکم در مردان بیشتر است. چاقی شکمی یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت است. ابتلا به دیابت نوع ۲ در مردان با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از ۳ و در زنان با شاخص توده بدنی بالاتر از ۵ مشاهده می شود. بنابر این مشاهدات، مردان خصوصا در سنین جوانی، در سطوح بالاتری از سلامت عمومی نسبت به زنان، احتمال ابتلا به دیابت دارند. علاوه بر تفاوت ریسک فاکتورها، علائم و عوارض دیابت در مردان، گزینه های درمانی و تاثیر گذاری آن ها نیز بین مردان و زنان دیابتی متفاوت می باشد. مثلا استروژن تراپی امروزه به عنوان یکی از درمان های دیابت نوع ۲ در زنان یائسه مورد توجه قرار گرفته که برای مردان غیر قابل استفاده است. تمام مردان بالای ۴۵ سال و دارای اضافه وزن باید به صورت منظم از نظر قند خون مورد آزمایش قرار بگیرند.

عوارض دیابت در مردان

 1. عفونت قارچی تناسلی
 2. کاهش سطح تستوسترون خون
 3. کاهش وزن و از دست دادن عضلات

مشکلات مردانه دیابت

دیابت در مردان و تاثیر آن بر عملکرد جنسی آن ها، در بسیاری مواقع منجر به کاهش اعتماد به نفس، مشکلات روحی، افسردگی و اختلافات زناشویی می شود.
داروهای متعددی برای کمک به این اختلالات در مردان قابل استفاده هستند که بادی حتما تحت نظر پزشک مصرف شوند.
مراجعه به روانشناس و دریافت کمک برای مدیریت زندگی در کنار ابتلا به دیابت و عوارض آن، به حفظ یک رابطه زناشویی موفق کمک شایانی خواهد کرد.
در صورت نیاز روانشناس بیمار را به روانپزشک ارجاع داده و با مصرف داروهایی همچون مهارکننده های انتخابی باز جذب سروتونین، افسردگی و اضطراب که عامل مضاعفی برای اختلالات جنسی در مردان هستند در فرد کاهش می یابند.

دیابت مردان و ناباروری

دیابت به طور مستقیم منجر به ناباروری نمی شود. اما به دلیل مشکلات ناشی از آن باروری در مردان
دیابتی تحت تاثیر قرار می گیرد. برخی از این اختلالات عبارتند از:

 1. اختلال نعوظ
 2. تاخیر در انزال
 3. کاهش کیفیت اسپرم که احتمال لقاح و بارداری را کاهش می دهد.
 4. ورود مایع انزالی به مثانه به دلیل نوروپاتی (مشکلات سیستم عصبی-حرکتی)
 5. هیپوگنادیسم یا کاهش حجم بیضه ها در اثر کاهش تستوسترون منجر به مشکلاتی همچون کاهش تعداد اسپرم ها می شود

درمان عوارض دیابت در مردان

روش های درمانی و داروهای متعددی برای مشکلات جنسی مردان مبتلا به دیابت وجود دارد.
برخی از این گزینه های درمانی در افرادی با فشار خون بالا یا مشکلات قلبی عروقی منع مصرف دارند. فراموش نکنید که دارو درمانی باید تحت نظر و با تجویز پزشک انجام شود. برخی از این درمان ها و داروها عبارتند از:

 1. ویاگرا
 2. لویترا
 3. استندرا
 4. سیالیس
 5. هورمون درمانی با تستوسترون به دلیل تاثیر پیچیده هورمون درمانی بر سطوح قند خون این درمان طرفداران کمتری دارد. اما در مواقعی که عوارض ناشی از دیابت در مردان به دلیل کاهش تولید و ترشح تستوسترون رخ داده باشد، در افزایش شانس باروری موثر خواهد بود.
 6. انجام تمرینات عضلانی همچون تمرین کگل.
 7. انجام جراحی مانند جراحی استفاده از ایمپلنت
 8. درمان های فیزیکی همچون وکیوم تراپی یا تزریق در اندام تناسلی جهت افزایش جریان خون که به کنترل انزال و درمان زود انزالی کمک کرده و بی اختیاری را کاهش می دهد.
  به کمک مشاوره، دارو، انجام ورزش و تمرینات آرامش بخش همچون یوگا، موسیقی تراپی، رایحه درمانی و فعالیت ورزشی منظم

در نهایت شاید بهترین راه برای مبارزه با عوارض دیابت در مردان، تلاش برای کنترل قند خون و پیشگیری از ایجاد عوارض دیابت است. تغییر شیوه زندگی و مراجعه منظم به پزشک همواره به عنوان اصلی ترین و اولین قدم به بیماران توصیه می گردد.

بازگشت به لیست