پی آر پی | پی ار پی | PRP 

پی آر پی چیست؟

پی آر پی یا PRP مخفف عبارت platelet-rich plasma به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است. پلاسمای خون دارای سلول های مختلفی از جمله پلاکت است. نقش پلاکت ها در لخته شدن خون و قطع خونریزی به خوبی شناخته شده است. اما پلاکت در محل زخم عملکرد های دیگری نیز دارد که به ترمیم زخم و بافت آسیب دیده کمک می کند از جمله:

1- دارای پروتئین هایی است که به ترمیم زخم کمک می کنند.

2- التهاب را کاهش می دهند.

3- رشد و تکثیر سلول ها را در محل آسیب تحریک و فعال می کنند.

4- سلول های کشنده سیستم ایمنی را به محل آسیب فراخوانده و از این طریق عفونت را کاهش می دهند.

5- سلول هایی که فاکتور رشد ترشح می کنند را به محل فراخوانی می کنند.

پی آر پی درمانی | درمان با پی آر پی | پلاکت درمانی | درمان با پلاکت

در سال های اخیر با شناخت تاثیرات درمانی و ترمیمی پلاکت ها، محققین و پزشکان جهت استفاده از پلاکت های خونی پژوهش های مختلفی انجام داده و سرانجام درمان جدیدی با تکنیک پی آر پی را معرفی نمودند. یکی از مزایای پی آ پی درمانی عدم ایجاد واکنش آلرژیک و طبیعی بودن آن است. طی این روش ابتدا مقدار مشخصی خون از فرد بیمار دریافت می شود. خون در دستگاه سانتریفوژ قرار گرفته و پلاسما و سلول های خونی از یکدیگر جدا می شوند. پلاسما که دارای پلاکت هاست جدا می شود و با روش های خاصی غلظت پلاکت در پلاسمای دریافتی افزایش داده می شود. سپس پلاسمای غنی از پلاکت با استفاده از میکرو نیدل به نقاط هدف تزریق می شود. میزان تاثیر گذاری پی آر پی درمانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد مانند:

1- محل آسیب دیده.

2- وضعیت سلامت عمومی بیمار.

3- حاد یا مزمن بودن آسیب.

پی آر پی بر افزایش قدرت ترمیم، تسریع بهبود زخم و کاهش عوارض پس از آن تاثیر دارد، بنابراین بیمار بلافاصله پس از تزریق تاثیرات آن را مشاهده نمی کند. بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه، تاثیر پی آر پی درمانی کامل شده و اثرات آن قابل مشاهده خواهد بود.

تزریق پی آر پی

تزریق با روش های مختلفی قابل انجام است. گاهی پزشک از یک بی حس کننده موضعی در محل آسیب استفاده می کند. در سایر موارد مقداری ماده بی حس کننده با پی آر پی مخلوط و همراه با آن به محل تزریق می شود. اگر تزریق پی آر پی حین جراحی انجام گیرد، بیمار تحت بیهوشی بوده و دردی احساس نمی کند. معمولا پزشک عکس برداری اولتراساند تجویز می کند تا محل دقیق تزریق را مشخص کند.

پی آر پی زانو

زانو یک مفصل بزرگ و مهم بدن است که در اثر حوادث یا حرکات ورزشی ممکن است دچار آسیب شود. تورم، التهاب، درد، کیست، کشیدگی تاندون، شکستگی و آرتریت از انواع آسیب های رایج زانو هستند. مشکلات زانو معمولا درمان خاصی نداشته و در بسیاری مواقع برای کاهش درد یا تورم از تزریق ترکیبات استروئیدی مانند کورتون در زانو استفاده می شود. اما امروزه پی آر پی دریچه جدید برای درمان مشکلات زانو گشوده است. پی آر پی درمانی زانو، علاوه بر اینکه التهاب و تورم را کاهش می دهد، موجب فراخوانی سلول های ترمیم کننده و تحریک رشد سلول شده و از این طریق به بهبود درد و آسیب زانو کمک شایانی می نماید.

پی آر پی مو

ساقه مو ساختار کراتینه دارد و بافت مرده محسوب می شود. اما ریشه یا فولیکول مو یک ساختار زنده است که به تعداد ثابتی روی سر وجود دارد. به مرور زمان و با افزایش سن، ابتلا به بیماری های پوستی ارثی یا اکتسابی مانند کچلی، کچلی سکه ای، پسوریازیس، مشکلات هورمونی یا مصرف داروهای خاصی همچون شیمی درمانی، موجب ریزش ناگهانی و شدید مو، ضعیف شدن فولیکول ها و عدم رشد مجدد تار مو می شود. در برخی موارد ریزش مو موقت بوده و با برطرف کردن عامل، مجددا مو رشد خواهد کرد. اما در برخی موارد فولیکول مو آسیب دیده و تعداد آن کاهش می یابد که تنها راه درمان آن کاشت مو است. بنابراین بهتر است پیش از از بین رفتن فولیکول مو، به درمان بیماری زمینه ای و تقویت فولیکول ها پرداخت تا از ریزش موی بدون بازگشت جلوگیری شود. پی آر پی امروزه استفاده وسیعی در درمان ریزش مو و تقویت مو دارد. تزریق پی آر پی خود شخص منجر به واکنش ایمنی نشده، عارضه ای به دنبال ندارد. پی آر پی درمانی مو موجب افزایش خون رسانی، اکسیژن رسانی، فعالیت ترمیمی و جذب بهتر داروها به پوست و فولیکول مو می شود. در برخی موارد از پی آر پی درمانی در کنار داروهای دیگر استفاده می شود که تاثیر آن ها را افزایش می دهد. از آنجایی که پی آر پی با تزریق انجام می شود، بر خلاف درمان های موضعی، بر روی فولیکول های مو تاثیر گذار خواهد بود. 

پی آر پی صورت

افراد بسیاری از عوارض افزایش سن بر پوست خود ناراضی بوده و به دنبال روش های درمانی موثر با کمترین عوارض هستند. از طرف دیگر بسیاری از آسیب های پوستی در اثر حوادث، اسکار زخم و جوش، جای بخیه و زخم جراحی موجب کاهش اعتماد به نفس فرد شده و نیاز به درمان مقرون به صرفه دارند. تمامی آسیب های پوستی در اثر افزایش سن یا حوادث، در واقع ناشی از کاهش سلول ها و بافت پوستی سالم هستند. پوست جوان و سالم، به دلیل وجود پروتئین هایی همچون کلاژن و الاستین، خاصیت کشسانی و سفتی دارد و فاقد نقاط تیره حاصل از تولید بیش از حد ملانین است. پی آر پی هم به تنهایی و هم همراه با سایر روش های درمانی و زیبایی پوست مانند لیزر درمانی، میکرودرم و هایفوتراپی کاربرد داشته و اثر آنها را افزایش می دهد. 

پی آر پی زخم

هر نوع آسیبی که موجب از دست رفتن سلول های سالم و آسیب به رگ و مویرگ های خونی شود زخم گفته می شود. زخم های سطحی خود به خود بهبود می یابند. اما در صورتی که زخم عمیق یا عفونی شده باشد، افزایش التهاب در ناحیه مانع تاثیر سیستم ایمنی و درمان زخم می شود. بنابراین فرد با خطر گسترش عفونت به بافت نرم، استخوان و عفونت سیستمیک رو به رو خواهد بود. روند ترمیم زخم های مزمن همچون زخم بستر، زخم دیابتی، زخم پای دیابتی، زخم سوختگی را می توان با پی آر پی مجددا تحریک و فعال نمود. علاوه بر این تسریع بهبود این زخم ها توسط پی آر پی موجب کاهش احتمال ایجاد اسکار روی پوست نیز خواهد بود. پلاکت ها با فراخوانی سلول های ایمنی کشنده، موجب کاهش جمعیت میکروبی زخم و در نتیجه بهبود عفونت می شوند. افزایش جریان خون به بستر زخم، ایجاد بافت گرانوله را تحریک می کند. به دلیل استریل بودن روند دریافت خون تا استخراج پلاسمای غنی از پلاکت، پی آر پی خطر ایجاد آلودگی و عفونت ندارد. 

پی آر پی زخم مزمن

زخم مزمن به نوعی جراحت گفته می شود که ترمیم آن با کندی زیاد انجام شده یا در یکی از مراحل ترمیم زخم متوقف شده است. التهاب زیاد، عفونت، گستردگی آسیب، ابتلا به یک بیماری زمینه ای، مصرف داروهای استروئیدی، شیمی درمانی و ضعف سیستم ایمنی از عوامل مزمن شدن زخم هستند. با متوقف شدن روند کمک رسانی بدن به منطقه آسیب دیده، عوامل میکروبی فرصت رشد در بافت نرم، استخوان و حتی خون را پیدا کرده و حیات فرد را تحدید می کنند. از طرفی زخم مزمن معمولا به درمان های رایج پاسخ نمی دهد. در این مرحله پی آر پی زخم مزمن می تواند یک راه حل نجات بخش برای درمان، حفظ عضو آسیب دیده و حیات فرد باشد. 

پی آر پی سوختگی

سوختگی 4 درجه دارد که عمق و میزان آسیب در هریک متفاوت است. در سوختگی معمولا یک لایه نازک تا ضخیم پوست از بین می رود و معمولا به دلیل وسیع بودن ناحیه درگیر، احتمال عفونت بالا می باشد. پلاکت های موجود در پی آر پی درمانی، با کاهش التهاب در ناحیه سوختگی، استرس و تخریب پروتئین های پوستی را کاهش داده و موجب ترمیم زخم می شوند. 

پی آر پی جراحی

آسیب به تاندون، لیگامان یا فیلامان که در ورزشکاران یا تصادفات رایج است، به سختی و طی زمان طولانی بهبود می یابد. جهت کمک به درمان چنین آسیب هایی که معمولا تحت عمل جراحی قرار می گیرند، می توان از تزریق پی آر پی در بافت آسیب دیده همزمان با جراحی استفاده نمود که بهبودی زخم جراحی و آسیب بافتی را تحریک و تسریع می نماید. روند آماده سازی پی آر پی برای چنین درمانی روش خاصی دارد. به دلیل اینکه بیمار تحت جراحی و بیهوشی قرار دارد هنگام تزریق دردی احساس نمی کند و جراح می تواند با ملاحظه کمتری به میزان مناسب و در جای مناسب تزریق را انجام بدهد که در حالت غیر بیهوشی ممکن است قابلیت دسترسی یا درد قابل تحمل نداشته باشد.

عوارض پی آر پی

1- در برخی موارد مانند تزریق پی آر پی به مفاصل آسیب دیده، ممکن است یک الی دو هفته پس از درمان درد در ناحیه افزایش پیدا کند.

2- عفونت ثانویه.

3- آسیب به عصب.

4- آسیب بافتی.

5- حالت تهوع.

6- سرگیجه.

بسیاری از افراد پس از پی آر پی فعالیت های روزانه خود را از سر می گیرند اما برخی مواقع با توجه به میزان آسیب و بافت آسیب دیده، یک دوره استراحت توصیه می شود. 

خرید کیت پی آر پی

کیت های مختلفی برای پی آر پی در بازار وجود دارد. کیفیت و دقت ساخت این کیت ها بسیار متنوع بوده و تشخیص کیت اصل و تقلبی را مشکل ساخته است. بازارطب به عنوان نماینده رسمی تولید کننده، کیفیت بالا و اصالت کالای کیت پی آر پی را تایید می نماید. لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین ثبت سفارش از طریق شماره های زیر با کارشناسان زخم و کارشناسشان فروش بازار طب در تماس باشید.

————————————————————————————————-

فرآيند انجام کار در بازار طب:

با بازار طب آشنا شويد:

بازارطب تمام مسائل از جمله استرس بيمار، مرحله زخم، محصولات مورد استفاده برای کمک به بهبود زخم و راحتي بيمار را در نظر گرفته و به عنوان يک نماينده معتبر فروش تجهيزات پزشکی که پايه مستحکمی از دانش در مورد محصولات مراقبت از زخم را داراست، بهترين ها را به مراجعان پيشنهاد داده و روند تصميم گيری مشتری را تسريع می بخشد.

از ديگر خدمات بازار طب معرفی کلينيک ها و افراد متخصص به بيماران در سراسر ايران است تا بتوانند در شهر محل زندگی خود افرادی که صلاحيت و تخصص علمی لازم در اين حوزه را داشته، شناسايی کنند.

همچنين شرکت تجهيزات پزشکی بازار طب بعنوان نماينده بسياری از برندهای محصولات زخم داخلی و خارجی، توزيع اين محصولات را در سراسر کشور با قيمت مصوب برعهده دارد.

بازار طب نماينده رسمی 24 برند معتبر در سراسر ايران