0

پایه زخم

پایه زخم

 

زخم در دانش پزشکی به معنی آسیبی است که طی آن پوست پاره ،خراشیده ،بریده ،دریده و یا سوراخ می شود و یا به علت یک تروما با اینکه پوست فرد سالم می ماند،اما در زیرآن آثار قرمزی یا کبودی می باشد  . 

زخم به دو دسته باز و بسته تقسیم می شود .زخم های باز می توانند شامل بریدگی و پارگی باشندو در مقابل کوفتگی ها جز جراحت های بسته می باشند . 

سلولیت به عفونت وچرک کردن بافت نرم گفته می شود .هنگامی که میکروب ها از طریق بریدگی پوست وارد بافت های بدن شوند سلولیت ایجاد می گرددو می تواند عفونت پوست را ایجاد کند .با ایجاد سلولیت پوست قرمز رنگ می شود و می تواند دردناک و متورم شود .

علائم و نشانه های عفونت زخم

    توقف و یا کندی روند بهبود زخم

    بافت گرانوله رنگ پریده و یا حساس به ضربات خفیف

    بزرگ شدن اندازه زخم و شکسته شدن بافت گرانوله

    بوی نامطبوع زخم که باشستشو رفع نشود

    وجود فضاهای خالی در داخل زخم

 

در صورت وجود عفونت سیستمیک علایم بالینی بیمار شامل این موارد خواهد بود

 

    تب و افزایش دمای بدن

    احساس ناخوشی و بیقراری

    افزایش سلولهای سفید خون در آزمایش خون

 

درصورت وجود عفونت در زخم اقدامات زیر  باید انجام شود

 

    ایجاد برش و تخلیه آبسه های احتمالی و یا مخفی در زخم

    دبریدمان و پاکسازی محیط زخم از بافت های سیاه رنگ مرده، آلوده و یا عفونی

    برداشت نمونه و کشت میکروبی از زخم

    شستشوی زخم با محلولهای ضدعفونی کننده همچون بتادین، آب اکسیژنه، اسید استیک و هیپو کلریت سدیم

    استفاده از آنتی بیوتیک موضعی مانند انواع کرم، پماد و یا پانسمان مخصوص عفونت زخم

  آنتی بیوتیک سیستمیک خوراکی و یا تزریقی زیر نظر پزشک معالج

 

به دسته ای از واکنش های شیمیایی و سلولی بدن که در اطراف زخم می باشند و در همان لحظه بعد از ایجاد زخم ایجاد می شوند و یک روند طبیعی می باشد را روند بهبودی برای زخم می گوییم .

در زخم هایی که در دسته زخم های حاد می باشند روند بهیود و درمان زخم به طور کلی سیر طبیعی خود را طی می کند ،اما در زخم هایی که مزمن و یا غی قابل التیام نمی باشد  به دلیل  دخالت یک عامل داخلی یا خارجی زخم، در یکی از مراحل بهبود متوقف شده و روند التیام زخم کند و یا مختل می شود. به محض ایجاد زخم بدن وظیفه دارد چند واکنش را به طور همزمان شروع و ادامه دهد که این واکنش ها شامل:

جلوگیری از خونریزی، پیشگیری ازهجوم باکتری و میکروارگانیسم ها و برداشت بافت مرده و اجسام خارجی از موضع زخم و تولید بافت جدید در زخم می باشد

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ibazart3/public_html/system/library/response.php:72) in /home/ibazart3/public_html/index.php on line 73