پانسمان هیدروژل طبادرم

پانسمان هیدروژل طبادرم

78,000 تومان
تولیدکننده:طبادرم - TebaDerm
مدل کالا: TDH
وضعیت موجودی: موجود

بررسی اجمالی

پانسمان هیدروژل طبادرم | پانسمان­ هیدروژل ترمیم زخم ورقه ­­ای شفاف طبادرم | TebaDerm Hydrogel Dressing   محصول TEBADERM از خانواده پانسمان­ ها...

پانسمان هیدروژل طبادرم | پانسمان­ هیدروژل ترمیم زخم ورقه ­­ای شفاف طبادرم | TebaDerm Hydrogel Dressing

 

محصول TEBADERM از خانواده پانسمان­ های ترمیم زخم هیدروژل ورقه ­­ای شفاف می­ باشند. این پانسمان­ ها حاوی 90% آب در بستری ژلی است که به تنظیم تبادل مایع از سطح زخم کمک می­ کند. پانسمان­ های هیدروژلی ورقه ­ایی شفاف برای اولین بار در کشور توسط متخصصین شرکت طبا زیست پلیمر طراحی شده است. این پانسمان متشکل از زیست پلیمر­هایی با منشا طبیعی است که از نظر ساختار مولکولی شباهت زیادی به ماتریس خارج سلولی طبیعی دارند و با تحریک سطح زخم منجر به تولید کلاژن و دیگر عوامل ترمیم در بستر زخم می ­شود که سرعت ترمیم را افزایش می دهند.

 

ویژگیها و مزایای طبادرم


تسریع روند تشکیل بافت اپیتلیال
سلولهای اصلی بافت پوست کراتینوسیت ها و فیبروبلاستها هستند و هر عاملی منجر به سرعت بخشیدن رشد این سلولها شود، تاثیر به سزایی در کاهش طول مدت درمان و افزایش رضایت بیمار خواهد داشت. پانسمان TebaDerm به کمک ساختاری مشابه با ماتریکس خارج سلولی و دارا بودن فرمولاسیون خاص که منجر به افزایش پایداری و حضور فاکتورهای داخلی رشد سلولی در محل آسیب دیده میشود، افزایش سرعت تقسیم سلولی کراتینوسیتها و فیبروبلاستها را به همراه آورده و روند اپیتلیزاسیون را سرعت میبخشد.

تسهیل دبریدمان اتولیتیک 
در سطح زخم، به خصوص زخمهای مزمن، لایه ای از بافت مرده وجود دارد که مشکلات فراوانی را به همراه میآورد از جمله افزایش بار میکروبی و در نتیجه ایجاد عفونت، کاهش ا کسیژن رسانی به زخم و در نتیجه به وجود آمدن اشکال مقاوم میکروبی، باعث تاخیر در روند بهبودی، ایجاد بوی نامطبوع، ایجاد ظاهر نامناسب و آزار دهنده برای بیمار و غیره میشود.
لذا از بین بردن این بافت مرده هم به لحاظ پزشکی و هم به لحاظ افزایش رضایت بیمار از روند درمان، بسیار حائز اهمیت است. رو شهای مختلفی برای کاهش و جداسازی بافت نکروز شده وجود دارد که تحت عنوان دبریدمان شناخته میشوند و انواع مختلفی دارد:
در چهار روش دبریدمان جراحی، آنزیمی و مکانیکی و استفاده از لارو، از یک عامل خارجی جهت جدا کردن بافت نکروز شده استفاده میشود در حالی که ایده‌آل ترین روش، دبریدمان اتولیتیک میباشد. زیرا در این روش بدون دخالت عوامل خارجی، آنزیمهای بدن به صورت اختصاصی شروع به از بین بردن بافت نکروز شده م یکنند و آسیبی به بافت سالم وارد نمیشود، لذا ایجاد شرایط مناسب برای تقویت دبریدمان اتولیتیک تاثیر به سزایی در روند بهبودی زخم خواهد داشت و نیاز به مداخلات پزشکی را هم کاهش خواهد داد. پانسمان طبادرم از طریق مرطوب نگه داشتن زخم و همچنین ساختارهای پلیمری به کار رفته در آن محیطی مناسب را جهت عملکرد آنزی مها ایجاد کرده و روند دبریدمان اتولیتیک را تقویت و تسریع میکند.


افزایش رگزایی در بافت آسیب دیده
یکی از معضات در محل زخم و به خصوص زخ مهای مزمن از بین رفتن عروق و به طور دقیقتر مویرگهای بافتی است در نتیجه اکسیژن رسانی و غذارسانی و همچنین دفع مواد زائد از بافت آسیب دیده کاهش مییابد. این در حالی است که به دلیل افزایش سوخت و ساز در زخم، نیاز به اکسیژن و مواد مغذی و همچنین تولید مواد زائد توسط زخم چندین برابر شرایط طبیعی است. لذا از بین رفتن و کاهش کارایی عروق سرعت بهبودی زخم را بسیار کاهش میدهد. پانسمان طبادرم با توجه به ساختاری بسیار مشابه ماتریکس سلولی، اسکلتی مناسب را برای رگزایی ایجاد میکنند از طرف دیگر همانطور که پیشتر عنوان شد این پانسمان به دلیل ساختار پلیمرهای به کار رفته آن توانایی حفظ و افزایش ماندگاری فاکتور های رشد سلولی را داشته و پروسه رگزایی را تسهیل میکند.

مدیریت ترشحات زخم
پانسمان های هیدروژلی از طریق اثرات خود بر برقراری تعادل رطوبت در محل زخم مدیریت ترشحات ناشی زخم (اگزودا) را به ارمغان میآورند.

اثرات آنتی میکروبیال
از بزرگترین معضات و نگران یها تجمع میکروارگانیس مهای مختلف و عفونت در محل زخم است. امروزه به دلیل گسترش گونه های مقاوم میکروبی و کاهش کارآیی آنتی بیوتیک های موجود، مسئله عفونت زخم به خصوص در بیمارانی که دچار اختالات مویرگی هستند (به دلیل نارسایی در رساندن آنتی بیوتی کهای سیستمیک)، بسیار جدی و پرمخاطره است. از سوی دیگر به دلیل شرایط بیهوازی حا کم بر بافت نکروز شده، میکروارگانیس مها تشکیل بیوفیلم میدهند که به دلیل دیواره محکم، نفوذ آنتی بیوتیکها به درون بیوفیلم به شدت کاهش مییابد.

ساختار طبادرم شامل زیست پلیمر کاتیونی (دارای بار مثبت است) و دارای اثرات ضد میکروبی است. مکانیسم اصلی اثر آنتی میکروبیال طبادرم به دلیل اتصالات الکترواستاتیک بار مثبت زیست پلیمر با بار منفی غشاء میکروارگانیسم بوده که این اتصال از طریق تغییر در نفوذ پذیری غشاء میکروارگانیسم و ممانعت از عملکرد مناسب غشاء منجر به مرگ میکرو ارگانیسم میشود.

اثرات ضد التهاب
التهاب در محل زخم امری ناخوشایند هم برای بیمار و هم از نظر روند درمان است، التهاب طولانی مدت در محل زخم باعث بر هم خوردن تعادل بین تولید بافت جدید و تخریب بافت آسیب دیده میشود و سرعت تخریب نسبت به تولید پیشی میگیرد. پانسمان طبادرم از طریق کاهش ترشح و بیان سایتوکائی نهای التهابی مثل TNF و IL التهاب را در ناحیه
آسیب دیدگی کاهش داده و در نتیجه این محصول برای التهابهای طولانی مدت زخ مها بسیار مناسب است.

تحریک تولید پروتئین در ماتریکس خارج سلولی
برای بهبود زخم دو عامل تولید و تخریب باید به نحوی متعادل و همسو عمل کنند. به بیان دیگر برای بهبود زخم نیاز به تولید بافت جدید )شامل سلو لها و پروتئی نها و...) و همچنین نیاز به از بین بردن و تخریب عوامل مزاحم مثل بافت تخریب شده و سلول های آسیب دیده توسط گروه بزرگی از آنزیمهای پروتئولیتیک به نام آنزیمهای ماتریکس متالوپروتئیناز وجود دارد. فاکتور بسیار مهم در ترمیم زخم، برقراری تعادل بین تولید بافت جدید و تخریب بافت آسیب دیده است. در زخمهای مزمن این تعادل به هم خورده و تخریب نسبت به تولید پیشی میگیرد. به همین دلیل تقویت و کمک به روند تولید بافت جدید نقش مهمی در بهبودی زخم دارد. پانسمان طبادرم محیطی مناسب را برای حفظ و افزایش ماندگاری فاکتورهای رشد سلولی به وجود میآورند و همچنین موجب تحریک تولید پروتئی نهای خارج سلولی از جمله کلاژن، (همانطور که پیشتر اشاره شد کلاژن نقش مهمی در بسته شدن زخ مهای باز و بهبودی زخم دارند، روند بهبود زخم را تسهیل میکند) میشود.

 

ویژگی ها:

1. کاهش احتمال بروز حساسیت
2. حداقل آسیب بافتی هنگام تعویض پانسمان
3. چسبندگی مناسب به سطح زخم
4. کنترل بصری زخم
5. حفظ رطوبت مناسب
6. جاذب پرقدرت اگزودا ناشی از زخم
7. امکان برش مناسب با سایز زخم
8. انعطاف پذیر
9. افزایش سرعت ترمیم
10. التیام رنج ناشی از زخم

 

موارد استفاده:

1. انواع خراش­ها ، بریدگی­ها
2. زخم­های دیابتی بدون عفونت
3. زخم بستر
4. زخم سوختگی نوع 1 و 2
5. زخم های ناشی از شیردهی
6. زخم اگزوداتیو حاد و مزمن
7. زخم­های نروپاتیک
8. زخم­های ناشی از آرتریت روماتوئید
9. مناطق پیوندی پوست
10. زخم­های سیاهرگی وسرخرگی

 

نحوه استفاده:

1. دست­های خود را بشویید و دستکش بپوشید.
2. تاریخ استفاده از پانسمان را بخاطر بسپارید.
3. سطح زخم را با محلول ضد عفونی کننده تمیز کنید.
4. بافت اطراف زخم را با گاز استریل خشک کنید.
5. دستکش­های خود را در آورده،دستان خود را بشویید و دستکش جدیدی بپوشید.
6. با استفاده از یک قیچی تمیز، ورق هیدرژل را به اندازه زخم برش دهید و آن را با محلول نرمال سالین (سرم نمکی استریل) کاملا خیس نمایید.
7. ورق هیدروژل را روی زخم قرار داده و مراقب باشید که با پوست سالم همپوشانی پیدا نکند.
8. محل زخم که پوشیده شده از هیدروژل است را با گاز استریل و پانسمان ساده بپوشانید به طوری که بستر زخم را پوشش دهید.
9. برای تعویض پانسمان در ابتدا سطح زخم را با سرم شستشو مرطوب کنید و سپس پانسمان را از سطح زخم بردارید. 

نمایش فیلم:

 
نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب