زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی

عوارض دیابت

بیماری دیابت در دراز مدت باعث کم شدن جریان خون در بدن می شود. کم شدن جریان خون از پا شروع می شود. چرا که کف پا دورترین نقطه به قلب و در قسمت تحتانی بدن است. زخم های خفیف و کوچک غیر عفونی معمولا با مراقبت های ساده پس از مدتی بهبود می یابد. اما در افراد دیابتی به دلیل ضعف گردش خون، این زخم بسیار آهسته بهبود یافته یا ممکن است اصلا بهبود نیابد. چرا که ترمیم زخم نیازمند خون (مواد غذایی) و اکسیژن است. در افراد دیابتی این دو عامل به میزان کافی وجود ندارد.

دیابت، سیستم ایمنی بدن را به میزان فراوانی ضعیف می کند. تضعیف سیستم ایمنی در بدن می تواند موجب عدم بهبودی، دیر بهبود یافتن زخم و یا عفونت زخم شود.

افراد دیابتی معمولا از اختلال اعصاب محیطی رنج می برند. اختلال عصبی در این افراد به گونه ای است که باعث کم شدن و یا به کلی از بین رفتن احساس در پاها می شود. ممکن است پاهای این افراد در اثر برخورد به سنگ یا شیء نوک تیزی آسیب دیده و زخمی شود، اما به دلیل اختلالات عصبی فرد متوجه این موضوع نشود. لذا توصیه می شود همیشه و حتی در هنگام فصل تابستان از کفش های جلو بسته استفاده نمایید. هرگز از صندل یا دمپایی استفاده نکنید و یا پا برهنه راه نروید. روزانه پاهای خود را چک نمایید تا در صورت بروز هر گونه زخم و یا حتی قرمزی پوستی مراقبت های لازم را انجام دهید.

دلایل زخم پای دیابتی

همانطور که ذکر شد، بیشتر افراد دیابتی در معرض ابتلا به زخم پا می باشند.

اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به زخم پا در افراد دیابتی را افزایش می دهند که عبارتند از:

 • استفاده از کفش های نامناسب کفش تنگ یا بی کیفیت که مانع از گردش خون در پا می شوند.
 • مصرف الکل
 • بیماری های قلبی
 • بیماری ها کلیوی از جمله نارسایی کلیه
 • چاقی مفرط
 • اختلالات بینایی ناشی از دیابت
 • مصرف دخانیات، که باعث کاهش گردش خون در بدن می شود.
 • پیری و افزایش سن، افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به زخم پای دیابتی می باشند.

درمان زخم پای دیابتی

زخم پا از عوارض بیماری دیابت و از جمله خطرناکترین مشکلاتی است که می تواند افراد مبتلا به بیماری دیابت را درگیر نماید.

توصیه می شود که جهت درمان زخم پای دیابتی راه کار های زیر را انجام دهید:

 1. همواره میزان قند و فشار و چربی خون خود را کنترل کرده و در حد معتدل نگه دارید.
 2. مهم ترین گام در درمان زخم پای دیابتی، کاستن فشار بر پا می باشد.
 3. اگر زخم پا مزمن یا بزرگ است برای جلوگیری از عفونت با دستور پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 4. بافت های ملتهب و مرده را با دبریدمان از بین ببرید.
 5. همیشه زخم پای خود را با آب و صابون بشویید و کاملا خشک نمایید.
 6. از کفش مناسب استفاده کرده و روزانه پای خود را چک نمایید. در صورتی که خودتان توانایی انجام این کار را ندارید از دیگران کمک بگیرید.
 7. تغییر دمای پوست می تواند از علائم اولیه زخم پای دیابتی باشد. (سرد بودن پوست پا نشانگر ضعیف بودن جریان خون و گرم بودن آن می تواند ناشی از عفونت باشد).
 8. انواع زخم پای دیابتی به بیماران آموزش داده شود. بالا رفتن سطح اطلاعات باعث می شود که بیمار توجه ویژه ای به سلامت خود داشته باشد.
 9. همیشه ناخن های پای خود را کوتاه نگه دارید و آن را به حالت صاف کوتاه کنید. از کوتاه کردن ناخن ها به حالت گرد جداً خودداری نمایید.
 10. همیشه پای خود را با کرم مرطوب کننده، مرطوب نمایید. خشکی پوست پا، باعث ایجاد زخم خواهد شد. اما دقت کنید که کرم مرطوب کننده را میان انگشتان خود استفاده نکنید.
 11. روزانه پای خود را بشویید.
 12. به هیچ وجه از آب بسیار گرم یا آب بسیار سرد استفاده نکنید. قبل از شستشوی پاها حتما دمای آب را با آرنج خود آزمایش کنید (هرگز دمای آب را با کف پای خود تست نکنید).
 13. قبل از اینکه کفش خود را بپوشید حتما با دست آن را چک نمایید.
 14. هرگز از کفش نوک تیز، پاشنه بلند، تنگ، جلو باز، دمپایی و یا صندل، کفش بدون جوراب و کفش مرطوب یا خیس استفاده نکنید.
 15. اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش داده و همیشه در حالت ایده آل نگه دارید.

مشاوره رايگان 02188224183

فرآيند انجام کار در بازار طب:

با بازار طب آشنا شويد:

بازارطب تمام مسائل از جمله استرس بيمار، مرحله زخم، محصولات مورد استفاده برای کمک به بهبود زخم و راحتي بيمار را در نظر گرفته و به عنوان يک نماينده معتبر فروش تجهيزات پزشکی که پايه مستحکمی از دانش در مورد محصولات مراقبت از زخم را داراست، بهترين ها را به مراجعان پيشنهاد داده و روند تصميم گيری مشتری را تسريع می بخشد.

از ديگر خدمات بازار طب معرفی کلينيک ها و افراد متخصص به بيماران در سراسر ايران است تا بتوانند در شهر محل زندگی خود افرادی که صلاحيت و تخصص علمی لازم در اين حوزه را داشته، شناسايی کنند.

همچنين شرکت تجهيزات پزشکی بازار طب بعنوان نماينده بسياری از برندهای محصولات زخم داخلی و خارجی، توزيع اين محصولات را در سراسر کشور با قيمت مصوب برعهده دارد.

بازار طب نماينده رسمي 24 برند معتبر در سراسر ايران