جوراب آنتی آمبولی | جوراب ضد ترومبوز

جوراب آنتی آمبولی | جوراب ضد آمبولی

آمبولی چیست؟

آمبولی به معنای حرکت یک لخته خون در عروق و انتقال آن به نقاط دیگر است. لخته خون ترومبوس نامیده شده که در صورت ورود به مویرگ های کوچک موجب انسداد مسیر خون می شود. عدم خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت موجب مرگ سلول ها و نارسایی اندام می شود. این شرایط آمبولی گفته می شود.

انواع آمبولی

انواع مختلفی از آمبولی بر اساس منشا تشکیل و بافت هدف وجود دارد.

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی ناشی از تشکیل لخته خون در پا است. این لخته در وریدهای عمقی ایجاد شده و دی وی تی یا ترومبوز ورید عمقی گفته می شود. در بسیاری موارد این لخته خود به خود جذب شده و بهبود می یابد. اما حرکت لخته و انتقال آن به مویرگ های ریوی بسیار خطرناک بوده و مرگ آور است.

آمبولی مغزی

اگر لخته خون از محل ایجاد شده به مویرگ های مغزی برسد منجر به حمله یا سکته مغزی می شود.

آمبولی رتینال (عروق چشمی)

لخته های کوچک که سرخرگ اصلی را مسدود نکرده اند می توانند عروق کوچکتر که کار خونرسانی به شبکه رتینال چشم را بر عهده دارند را مسدود نماید. این نوع آمبولی منجر به کوری ناگهانی یک چشم می شود.

آمبولی سپتیک

منشا این نوع آمبولی عفونت شدید است. ورود قطعات ناشی از عفونت به جریان خون و بسته شدن مسیر عروق منجر به آمبولی سپتیک می شود.

آمبولی آمنیوتیک

همه انواع آمبولی ناشی از لخته خون نیستند. مثلا طی بارداری، هنگام زایمان یا پس از آن ممکن است مایع آمنیوتیک وارد جریان خون مادر شود. انتقال این ذره به ریه مادر منجر به آمبولی ریوی آمنیوتیک می گردد.

آمبولی هوا

آمبولی با هوا بیشتر در افرادی که در اعماق آب شنا می کنند و به طور ناگهانی به سطح آب می ایند ریسک ایجاد دارد. ایجاد حباب هوا در عروق منجر به آمبولی می شود.

آمبولی چربی

اگر چربی یا مغز استخوان وارد جریان خون شوند ممکن است مسیر خونرسانی را مسدود نمایند. ریسک این نوع آمبولی در برخی اعمال جراحی سنگین مانند لیپوساکشن دیده می شود.

ریسک فاکتورهای ایجاد آمبولی

 1. در برخی افراد و شرایط خاص احتمال ایجاد لخته خون و بنابراین بروز آمبولی بیشتر است.
 2. افراد دارای اضافه وزن یا چاقی
 3. پس از انواع جراحی خصوصا جراحی های سنگین مانند سزارین، ابدومینوپلاستی، جراحی زیبایی، جراحی پروتز مفصل
 4. پس از لیپوساکشن
 5. افراد مبتلا به غلظت بالای خون
 6. افرادی که سیگار یا سایر دخانیات را مصرف می کنند
 7. فشار خون بالا
 8. آترواسکلروزیس (پلاک چربی رسوب کرده در دیواره داخلی عروق خونی)
 9. کلسترول بالا
 10. سابقه لخته خون یا آمبولی
 11. ابتلا به دیابت
 12. ابتلا به نوروپاتی
 13. مشکلات گردش خون
 14. ابتلا به ترومبوز وریدی عمقی (دی وی تی)
 15. فشار زیاد بر پا مانند مواردی که پا گچ گرفته شده
 16. شکستگی استخوان
 17. سرطان
 18. مصرف برخی داروها

پیشگیری از آمبولی

افرادی که دارای یک یا چند مورد از ریسک فاکتورهای ایجاد آمبولی هستند باید به طور جدی از دستوراتی که موجب کاهش احتمال آمبولی می شود پیروی کنند. بهترین راه پیشگیری از آمبولی، ممانعت از ایجاد لخته خون یا ترومبوز است. برخی از این موارد در ادامه گفته شده اند.

 • فعالیت فیزیکی تا جایی که منعی وجود نداشته باشد.
 • راه رفتن یا حرکت دادن پا در حالت خوابیده
 • ماساژ پاها
 • استفاده از جوراب آمبولی (جوراب آنتی آمبولی) با درجه فشار مناسب

جوراب آنتی آمبولی | جوراب ضد آمبولی | جوراب آمبولی

جوراب آنتی آمبولی دارای ساختاری کشسان بوده و به کمک ایجاد فشار بر عضلات و عروق پا منجر به خالی شدن وریدهای انتهایی کمک می کنند. این جوراب ها از جنس الاستیک ساخته شده و بلندی، شکل و سایزهای متعددی دارند.

مزایای جوراب آنتی آمبولی

 • شبیه سازی ماساژ
 • افزایش جریان خون در پا
 • در انواع کلاس فشاری تولید شده و بنابر نوع و شدت مشکل قابل استفاده هستند

روش استفاده از جوراب آنتی آمبولی

جوراب های آنتی آمبولی در درجات مختلف فشاری تولید و به سه کلاس 1،2 و 3 تقسیم می شوند. جوراب کلاس 2 و 3 صرفا تحت نظر و با تجویز پزشک قابل استفاده اند. جوراب باید شبانه روز استفاده شود. هر 30 دقیقه یک بار جوراب آنتی آمبولی از پا خارج شده و پا شستشو داده می شود. قبل از پوشیدن مجدد جوراب باید به دقت پاها را از نظر تغییر رنگ، کبودی، زخم یا هر نوع آسیب دیگری بررسی کنید. اجازه ندهید جوراب جمع شود زیرا منجر به ایجاد فشار شدید در یک نقطه متمرکز و انسداد جریان خون می شود. قبل از استفاده از جوراب از هیچگونه پماد یا ماده چرب استفاده نکنید زیرا بافت الاستینی جوراب آسیب می بیند. موقع راه رفتن حتما از کفش یا صندل نرم و مناسب استفاده کنید.

شستشوی جوراب آنتی آمبولی

جوراب ها معمولا هر دو یا سه روز یکبار نیاز به شستشو دارند. بهتر است این جوراب ها به آرامی با دست در آب 40 درجه سانتی گراد شسته شوند. از هیچگونه ماده سفید کننده یا شوینده ی قوی برای جوراب آنتی آمبولی استفاده نکنید. جوراب را در هوای اتاق یا گرمای متعادل خشک کنید. در صورت مراقبت صحیح جوراب آمبولی باید 2 الی 3 ماه دوما داشته باشد.

روند خرید اینترنتی جوراب آنتی آمبولی از فروشگاه بازارطب: