تشک مواج چیست؟


افرادی که توانایی خارج شدن از رختخواب را به هر دلیلی ندارند و یا مجبور به نشستن طولانی مدت بر روی ویلچر هستند، بدن آن ها به طور دائم تحت تماس و فشار با سطح زیرین قرار دارد، فقدان تحرک و حرکت باعث جلوگیری از گردش خون می شود. در نتیجه ذخیره خون در آن قسمت از بدن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و بافت آن قسمت از بدن، در دراز مدت از بین می رود و می میرند. خوشبختانه امروزه در زمینه درمان پیشرفت های قابل توجهی انجام شده است. تشک های مواج، برای این افراد می تواند بسیار مفید واقع شود. تشک های مواج برای درمان زخم بستر و یا جلوگیری از ایجاد زخم بستر کاربرد فراوان دارند.

تشک های مواج برای افرادی که به هر دلیلی نیاز است در مدت زمان  طولانی در رختخواب استراحت کنند بسیار مفید می باشد و از ایجاد زخم بستر جلوگیری می کند. همچنین این تشک ها برای افراد مبتلا به زخم بستر نیز در روند بهبودی زخم کمک کننده است.
زخم بستر بیشتر در افرادی که به دلایلی مثل کما و یا نقاهت های طولانی مدت بعد از جراحی، نیاز به بستری شدن در مدت طولانی دارند دیده شده است. بهترین و موثرین راه برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر، استفاده از تشک های مواج متناسب با نیاز هر فرد می باشد.

تشک مواج، از 5 سلول هوا تشکیل شده و تشکی است که به طور متناوب جریان هوا را کم و زیاد می کند. این تشک در درمان و پیشگیری از بروز زخم بستر، در افراد بستری در بیمارستان و یا افرادی که تحرک کمی دارند، بسیار موثر عمل می کند.
استفاده از این تشک بسیار راحت است، افراد می توانند به سرعت سیستم تشک را برپا کرده و فشار مناسب را نیز متناسب با راحتی بیمار، تنظیم کنند.
این تشک با بالاترین میزان کیفیت تولید شده، و راهنمای استفاده در اختیار مشتریان قرار می گیرد.


مزایای تشک مواج


-  سلول های آغشته به TPU نیلون
-  سلول های قابل تعویض
-  سلول های جریان هوای پنهانی
-  سلول های ریز سوراخ دار
-  سلول های علامت دار
-  آزاد شدن CPR
-  متشکل از زیپ 360 درجه
-  تسمه های محکم
-  کیسه مخزن زیپ دار
-  کاور PU ارتجاعی
-  مقاوم به آب، کاور نفودپذیر نسبت به بخار
-  ضد میکروب، کاور قابل شست و شو
-  قابلیت حمل و جابجایی
-  امکان بررسی بالینی میزان فشار

 

تشک مواج

تشک مواج با کاهش فشار ناشی از سمت تشک به بدن از زخم بستر جلوگیری کند.
تشک مواج از ردیف های سلولی هوا تشکیل شده است که توسط پمپی باد میشود.

 

نحوه کار با تشک مواج

در ابتدا باید شلنگی که به تشک نصب شده است را به سوراخ پمپ باد متصل کنید، بعد از روشن کردن پمپ باد، درجه آن را زیاد کنید. با این کار تشک مواج شروع به باد شدن می کند و سلول های تشک به طور هم ردیف باد می شوند. بعد از  باد شدن تشک، درجه پمپ باد را کاهش دهید و بیمار را بر تشک بخوابانید.

 

نکات قابل توجه در پمپ باد تشک مواج

بهتر است بعد از باد شدن تشک، شلنگ، پمپ و تشک بدون تاخوردی نگه داری شوند.
هیچ گاه پمپ باد را به اطراف پرتاپ نکنید.
قبل از استفاده از پمپ باد، حتما پایه هایی که برای جریان داشتن هوا در زیر پمپ تعبیه شده اند را باز نگه دارید، این کار فشار وارد شده به پمپ را به حداقل می رساند.

 

تشک مواج
تشک مخصوص بیمارانی است که بی تحرک هستند و یا تحرک کمی دارند.

نکات قابل توجه برای تشک های مواج

قبل از انتخاب تشک مواج باید به این مورد توجه داشته باشید که، تشکی که انتخاب می کنید نباید تحمل وزن آن کمتر از وزن بیمار باشد، زیرا در صورتی که وزن بیمار بیشتراز وزن تحملی تشک باشد به سلول های باد فشار وارد می شود و می تواند خرابی تشک را نتیجه دهد.
تشک مواج را نباید به هیچ وجه در مجاورت مواد اشتعال زا و یا حرارت های زیاد قرار دهید.

تشک مواج Alerta Emerald

این تشک از ۵ سلول هوا تشکیل شده و تشکی است که به طور متناوب، جریان هوا را کم و زیاد می کند. این تشک، در درمان و پیشگیری از بروز زخم بستر در افراد بستری در بیمارستان و یا افرادی که تحرک کمی دارند، بسیار موثر عمل می کند.
استفاده راحت و عملکرد آسان این تشک، به گونه ای است که افراد می توانند به سرعت سیستم تشک را بر پا کرده و فشار را متناسب با راحتی بیمار تنظیم کنند.
ویژگی های گسترده و منحصر به فرد این تشک باعث شده تا Alerta Emerlad، تشکی مقرون به صرفه و چند کاره باشد، مطابق با بهترین کیفیت تولید می شود، و راهنمای استفاده در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
این تشک با استفاده از تکنولوژی پیشرفته SensaCare Truflo، حسگر هوا و یک تنظیم کننده، فشار هوای ثابت و یکنواختی را ایجاد می کند، محیط بسیار خوبی را برای یک خواب خوب فراهم می کند و هم چنین جریان خون را نیز ثابت نگه می دارد.


مزایای این تشک


- سلول های آغشته به TPU نیلون
- سلول های قابل تعویض
- سلول های جریان هوای پنهانی
- سلول های ریز سوراخ دار
- سلول های علامت دار
- آزاد شدن CPR
- متشکل از زیپ ۳۶۰ درجه
- کیسه مخزن زیپ دار
- کاور ارتجاعی
- مقاوم به آب، کاور نفوذ ناپذیر نسبت به بخار
- ضد میکروب، کاور قابل شست و شو
- قابلیت حمل و جابجایی
- امکان بررسی بالینی میزان فشار

کدام نوع تشک مواج بهتر می باشد؟

برای انتخاب تشک خود باید میزان زخم بستر مورد بررسی قرار بگیرد.
در صورتی که زخم بستر شما در درجه 1 باشد، پوست تنها دچار تغییر رنگ  شده است و بیشتر تمایل به رنگ قرمز و یا ارغوانی دارد در نتیجه در این مرحله پوست شکننده نشده است و می توانیم با کم کردن فشار در آن ناحیه از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنیم.
در صورتی که زخم بستر شما در درجه 2 باشد، پوست تحریک شده و ملتهب به نظر می آید.
زمانی که زخم گسترش می یابد و ظاهری دهانه  ای دارد می توان آن را در درجه 3 از زخم بستر قرار داد.
در مرحله 4 از زخم بستر عضلات، تاندون ها، مفاصل و استخوان ها دچار آسیب شده اند و احتمال عفونت بالا می باشد در نتیجه عمق زخم بالا است و درمان در این درجه از زخم به مراتب مشکل تر است و به زمان بیشتری نیاز دارد. شما باید با توجه به نوع زخم بستر خود، مناسب ترین تشک مواج را انتخاب کنید.

 

تشک مواج
از تشک مواج برای پیشگیری و درمان زخم بستر استفاده میشود.

 

تشک مواج، تشک بیمار یا تشک زخم بستر، به تشک هایی گفته میشود که جهت آرامش و آسایش بیمار و همچنین جلوگیری از ایجاد زخم بستر در بدن بیمار استفاده میشود.
جنس تشک های مواج از PVC بوده و دارای اجزای مختلفی می باشد. این اجزا شامل خود تشک مواج و همچنین یک عدد موتور کمپرس هوا برای باد کردن و پر نگه داشتن تشک است که دارای قدرت ها و توانایی های متفاوت در مدل های مختلف است.
تشک مواج را بیشتر برای بیمارانی استفاده میکنند که توانایی حرکت کمی هستند که میتواند به دلیل کهولت سن، نوع بیماری و آسیب و یا حتی در کما بودن و یا بیهوش بودن بیمار مرتبط باشد و به سن و اندازه بیمار ربطی ندارد.

تشک مواج یا تشکر زخم بستر با انتقال فشار بدن و وزن بیمار بر روی تشک و جلوگیری از ثابت ماندن فشار وزن بیمار بر روی یک نقطه، به ایجاد جریان خون مناسب در بدن کمک کرده و از زخم شدن بدن و به اصطلاح ایجاد زخم بستر جلوگیری میکند.

 

 

برای خرید تشک مواج به چه نکته هایی باید توجه داشت؟

با توجه به نوع بیماری و مدت زمان بستری بودن بیمار باید تشک های اختصاصی را تهیه نمود به طوری که:

  • اگر بیمار به مدت طولانی مدت و زمان زیادی در بستر باشد باید از تشک مواج ضد زخم بستر سلولی استفاده کرد.
  • اگر طول درمان بیمار کوتاه است می توان از تشک مواج زنبوری استفاده کرد.
  • اگر بیمار دچار زخم بستر شده است و نیاز به تشک مواج است، میبایست از تشک مواج سلولی تخصصی زخم بستر استفاده کرد.
  • در صورتی که وزن بیمار زیاد است بید از تشک مواج سلولی استفاده نمود و استفاده از تشک مواج ساده یا زنبودی مناسب نیست.
  • در خرید تشک مواج صرفه جویی نکنید! با توجه به بالا بودن هزینه های درمان و روند بهبودی بیماری، بهتر است بهترین نوع تشک مواج را انتخاب نمایید.

 

انواع تشک مواج و تفاوت آنها با یکدیگر چیست؟

  • تشک مواج تخم مرغی
  • تشک مواج سلولی یا لوله ای
  • تشک مواج زنبوری

تشک مواج تخم مرغی که پرمصرف ترین نوع و البته ارزان ترین تشک مواج است، به تشک مواج تخم مرغی معروف است چرا که ظاهر آن مشابه شانه تخم مرغ است.
این تشک مواج برای بیماران با حداکثر وزن 70 کیلوگرم و مورد استفاده حداکثر یک سال می باشد. جنس این تشک از پی وی سی (PVC) بوده و اغلب با طول 280، عرض 90 و پهنای 6.5 سانتی متر است.

تشک مواج سلولی یا لوله ای برای بیماران سنگین وزن تا 120 کیلوگرم مناسب است که تا 2 سال قابل استفاده می باشد.
این تشک ها مانند لوله هایی در کنار یکدیگر چیده شده اند و اغلب ترکیبی از جسن نایلون و پی وی سی بوده و طول آن 190، عرض 85 و پهنا آن 11 سانتی متر می باشند.

تشک مواج زنبوری جهت جلوگیری از بروز دردهای ناشی از فشارهای مزمن بستری و همچنین پیشگیری از ایجاد زخم بستر در طولانی مدت مورد استفاده است و مناسب برای انجام درمانهای خانگی.
تشک مواج زنبوری از جنس پی وی سی و با ارتفاع 7 سانتی متر می باشد که متشکل از ۱۳۰ سلول هوا است. این تشک مواج راحت و قابل تنظیم با تخت توسط پارچه اضافی تعبیه شده در قسمت بالایی و انتهایی تشک است.