در این صفحه، شما شاهد توضیحاتی در خصوص زخم بستر، انواع زخم بستر و راه کارهای درمان آن هستید. به منظور مشاهده محصولات زخم، انواع پانسمان‌ها و محصولات مرتبط با بهبود زخم، مانند زخم بستر، زخم جراحی، زخم دیابت و … به صفحه محصولات زخم و پانسمان مراجعه نمایید.

بهبود و درمان زخم و یا پیشگیری از پیشرفت انواع زخم از اهداف بازار طب است به همین جهت، فروشگاه اینترنتی بازار طب سعی نموده تا از بهترین برندهای موجود در بازار جهانی که در حوزه زخم و درمان زخم فعالیت میکنند، انواع پانسمان های زخم را برای ارائه به بیماران گرامی تهیه و آماده کرده باشد.

همچنین به منظور دریافت مشاوره رایگان در خصوص درمان انواع زخم، زخم بستر، زخم پای دیابتی، سوختگی و... همچنین نحوه استفاده از پانسمان و نوع پانسمان مورد نیاز خود می‌توانید با شماره تلفن 88224183-021 تماس حاصل نموده و یا از طریق تلگرام به شماره 09129236396 با ما در تماس باشید.

در زیر توضیحاتی به منظور آشنایی هرچه بیشتر شما با زخم، انواع زخم، علائم و راه های درمان زخم و فرایند بهبود را مشاهده می‌کنید.


برای جلوگیری از زخم بستر چه باید کرد


زخم بستر ممکن است دربیماران بستری و یا افرادی که دچار محدودیت حرکتی هستند به یک کابوس تبدیل شود. در ظاهر شدن زخم های بستر، بسیاری از عوامل مرتبط با بیمار و محیط می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

با توجه به افزایش میانگین سن افراد، در پی ابتلای افراد مسن به بیماری آلزایمر و دمانس بسیاری از بیماری های مزمن  در این بیماران که اغلب وابسته به بستر هستند، مشاهده می شود. در ادامه مطلب به نکات مهم جهت پیشگیری از بروز زخم بستر ( زخم فشاری ) اشاره شده است:

تغییر پوزیشن بدن بیمار به طور مداوم

یکی از نکات مهم برای پیشگیری از ایجاد زخم بستر، تغییر پوزیشن بدن بیمار به طور مداوم است. زخم بستر بیشتر در مناطقی مانند آرنج، پاشنه پا، پشت و طرفین سر، کمر و لگن که دارای بافت عضلانی کمتری هستند، دیده می شود. قسمت هایی از بدن که بافت عضلانی کمتری دارند به علت فشار طولانی مدت و کمبود اکسیژن دچار زخم بستر می شوند. چون بافت ناحیه تحت فشار به خوبی تغذیه نمی شود شروع به از بین رفتن می کند. در بافت های مرده عفونت سریع تر گسترش می یابد. اغلب اوقات در یک شب یک زخم بزرگ ظاهر می شود و بیماران را با چالش هایی از قبیل اینکه چگونه این اتفاق رخ داد، مواجه می کند. برای حل این مشکل فشار باید در آن قسمت از بین برود و بافت تغذیه شود.
موقعیت بیمار باید حداکثر هر 2 ساعت یک بار تغییر کند. چون بیماران نمی توانند پوزیشن خود را تغییر دهند و به مدت طولانی درهمان موقعیت می مانند به سرعت دچار زخم بستر می شوند. در چنین مواردی می توان از تخت های مخصوصی که باعث کاهش فشار می شود یا محصولات ویژه استفاده کرد و یا می توان با عوض کردن پوزشین بیمار هر 2 ساعت یک بار از زخم بستر جلوگیری کرد. حالات این پوزیشن ها می تواند بصورت دوره ای تغییر کند. قسمتهایی از بدن بیمار که با بستر در تماس است و یا بیمارانی که به طرفین می خوابند و قسمتهایی مانند زانوها در تماس یکدیگر قرار می گیرند، برای جلوگیری از قرمز شدن پوست، این مناطق باید به طور مرتب کنترل شوند.  لازم است در نظر داشته باشید که قرمزی پوست از علائم مرحله اولیه زخم فشاری است. اگر بیمار به حالت پشت خوابیده یا نشسته باشد برای جلوگیری از فشاربه پاشنه ها زیر پاها و اگر به حالت طرفین خوابیده باشد بین زانوها حتما باید یک بالش قرار داد.

جریان هوا در بستر مهم است

دنیز یاهچی بیان کرد که تخت های مدرنی که باعث کاهش فشار می شوند اکنون در دسترس هستند.  بسترهای بدون هوا که در ایام قدیم مورد استفاده قرار می گرفت دیگر توصیه نمی شود. پس از تحقیقات متوجه شدیم که این بسترها برای درمان زخم بستر هیچ مزیتی ندارد. بیمار باید بر روی یک تشک که دارای گردش هوا است بخوابد. با توجه به جریان هوا در لوله های تشک، میزان جریان خون زیر پوست بدن بیمار افزایش می یابد و از بروز زخم بستر پیشگیری می کند. البته این بدان معنا نیست که اگر از تشک های مخصوص استفاده کنیم از ایجاد زخم بستر در امان خواهیم بود، همانطور که گفته شد عوامل محیطی یکی از دلایل ظاهر شدن زخم بستر است.

زخم بستر به علت رعایت نکردن عوامل زیر ایجاد می شود:

فشار

اصطکاک

زخم شدن پوست ( پاره شدن پوست)

دما

رطوبت ( خیس ماندن پوست)

عدم بهداشت کافی

خطاهای مراقبتی و رفتاری ( پوزیشن های نادرست برای نشستن و خوابیدن)

مواد مخدر

دنیز یحیی اظهار داشت که در درمان زخم  بستر یک یا چند روش ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد و این روش ها ممکن است با توجه به زخم و شرایط بیمار، متفاوت باشد. وکیوم تراپی، پانسمان های نوین مراقبت از زخم و درمان با سلول های بنیادی می تواند یکی از آن چندین روش درمانی باشد.