اوزون تراپی

اوزون تراپی | ازن تراپی | اوزن تراپی

اوزون تراپی

اوزون تراپی چیست؟

بیش از 150 سال است که از اوزون تراپی در درمان استفاده می شود. اوزون تراپی برای اولین بار در جنگ جهانی اول جهت درمان زخم سربازان به کار رفت. بعدها و قبل از پیدایش درمان های دارویی، اوزون تراپی در افراد مبتلا به ایدز به عنوان یک درمان موثر شناخته شد. اوزون یک گاز بی رنگ و بدون بو است که از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود. اوزون تراپی به عنوان یک روش درمانی نوین برای افزایش اکسیژن ورودی و مصرفی و افزایش قدرت سیستم ایمنی است. استفاده از اوزون در زمینه های پزشکی مختلف کاربرد دارد که مراقبت از زخم نیز یکی از آن ها است. ازون تراپی در کاهش اثر باکتری، ویروس، قارچ و پروتوزوآ برای درمان عفونت کاربرد دارد. استنشاق اوزون سمیت ایجاد می کند. مصرف یک گاز به عنوان درمان کمی غیر معمول بوده بنابراین برای انجام آن تکنیک های خاصی وجود دارد.

روش اوزون تراپی

اگرچه خود اوزون گازی شکل است اما در علم پزشکی به اشکال گوناگون قابل استفاده است.

1- روغن زیتون اوزونه که مستقیما روی زخم استفاده می شود.

2- در انسداد روده به صورت گاز در داخل رکتوم دمیده می شود.

3- آب اوزونه که نوشیده می شود.

4- تزریق، که در دندان پزشکی کاربرد دارد.

5- خون درمانی با خون بیمار، خون دریافت شده از شخص اوزونه شده و به جریان خون بازگردانده می شود.

6- حمام یا سونای اوزون

کاربرد اوزون تراپی

اوزون تراپی در موارد زیر کاربرد دارد:

1- زخم های عفونی

2- مشکلات گردش خون

3- طب سالمندان

4- دژنراسیون ماکولار

5- بیماری عروقی

6- روماتیسم یا روماتوئید

7- سرطان

8- SARS

9- ایدز

اوزون تراپی مستقیم

اگر برای یک بیماری پیشرفته یا درمان زخم اوزون تراپی انجام می دهید، احتمالا گاز اوزون مستقیما به بخش بیمار بافت اعمال می شود. گاز زیر یک پوشش محافظ به زخم انتقال می یابد.

اوزون تراپی داخل وریدی

برای درمان مشکلات داخلی مانند ایدز، معمولا گاز اوزون در خونی که از بیمار دریافت می شود حل و مجددا از طریق IV به بیمار تزریق می شود. این نوع اوزون تراپی به دلیل عوارض متعدد و شدیدی همچون لخته شدن خون، در امریکا ممنوع شده است.

اوزون تراپی عضلانی

در این روش اوزون از طریق یک سرنگ به داخل بافت عضله تزریق می شود. به این منظور گاز اوزون با خون دریافت شده از بیمار یا آب استریل مخلوط و سپس تزریق می شود.

فواید اوزون تراپی

1- غیر فعال کردن میکرو ارگانیسم های بیماری زا شامل باکتری، ویروس، قارچ، انگل، مخمر و پروتوزوا

2- تحریک سیستم ایمنی بدن برای تسریع بهبود

3- گردش خون را از طریق زدودن سرخرگ ها و سیاهرگ ها بهبود می بخشد

4- خون و لنف را تصفیه می کند.

5- تولید هورمون ها و آنزیم ها را نرمال می کند.

6- خاصیت ضد التهابی دارد.

7- درد را کاهش می دهد.

8- بند آورنده خونریزی است.

9- از بروز شک جلوگیری می کند.

10- آسیب های سکته مغزی را کاهش می دهد.

11- آریتمی قلب یا تپش نامنظم قلب را کاهش می دهد.

12- عوارض ناشی از دیابت را کاهش می دهد.

13- عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد.

خطرات اوزون تراپی

حتی استنشاق مقدار کمی اوزون ریسک ابتلا و مرگ در اثر بیماری تنفسی را به شدت افزایش می دهد. حتی مقدار کم اوزون نیز می تواند موجب واکنش سیستم تنفسی شده و موجب سرفه، تنفس کوتاه و آسیب به شش ها شود. گاهی اوزون تراپی تاثیر معکوس دارد که به ندرت اتفاق افتاده و این روش معمولا تاثیر گذاری خوبی دارد. عوارض اوزون تراپی که تا کنون گزاارش شده اند عبارتند از:

1- تنفس کوتاه و سایر مشکلات تنفسی.

2- غیر فعال شدن آنزیم ها .

3- تورم رگ های خونی.

4- کاهش گردش خون

5- مشکلات قلبی.

6- افزایش ریسک سکته مغزی

7- آسیب به پرده گوش از طریق انسداد گوش

اوزون تراپی زانو

آسیب زانو در سالمندان، ورزشکاران یا افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند رایج است. بسیاری از این آسیب های زانو مربوط به عضله، رباط، تاندون یا لیگامان هستند و جز در موارد شدید که پارگی ایجاد شده باشد، درمان خاصی برای آنها وجود ندارد. اوزون تراپی امروزه روشی برای کمک به ترمیم اینگونه آسیب ها است. اوزن تراپی زانو باید حتما توسط متخصص انجام شود.

اوزون تراپی برای زخم پای دیابتی

تاثیر اوزون تراپی در کاهش ریسک ابتلا به عوارض دیابت در بیاران اثبات شده است. عوارض جانبی بیماری ها عموما به دلیل ایجاد استرس اکسیداتیو و تشکیل مواد سمی در بدن است. گاز اوزون به عنوان یک ترکیب ناپایدار، به جای عناصر مهم بدن اکسید شده و علاوه بر این یک مولکول اکسیژن نیز تشکیل می دهد. بنابراین اکسیژن رسانی به بافت ها از طریق اوزون تراپی، نتایج بسیار خوبی در افزایش کیفیت زندگی بیماران دیابتی خواهد داشت. ترمیم زخم در افراد دیابتی به کندی انجام می شود و اوزون تراپی می تواند با تقویت سیستم ایمنی به درمان بافت های آسیب دیده و زخم پای دیابتی کمک کنند.

اوزون تراپی کمر

کاهش دردهای روماتیسمی، مفصلی، دیسکی و آرتروزی کمر از دیگر کارکردهای اوزون تراپی در پزشکی است. درد کمر به دلایل مختلف از جمله مشکلات ستون فقرات، گرفتگی عضلات یا مشکلات عصب سیاتیک اتفاق می افتد. برخی از این مشکلات با جراحی قابل حل نبوده و تنها می توان از روش های غیر تهاجمی برای درمان آن ها استفاده نمود. اوزون تراپی یک گزینه درمانی مناسب برای مواردی است که به درمان های غیر تهاجمی واکنش مناسب نشان نمی دهند. تزریق اوزون در نخاع نتایج مثبتی در کاهش درد کمر نشان داده است. همچنین مشاهده شده که اوزون تراپی میزان بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر را کاهش می دهد.

آمپول گاز اوزون

آمپول گاز اوزون برای تزریق وریدی و همچنین تزریق عضلانی اوزون مورد استفاده قرار می گیرد. روش های متعددی برای دریافت اوزون تراپی وجود دارد که با توجه به وضعیت بیمار و هدف درمان، با مشورت پزشک انتخاب می شود.

دستگاه اوزون تراپی

دستگاه اوزون تراپی جهت تولید گاز اوزون مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توسط این دستگاه اوزون با خون دریافتی از بیمار ترکیب شده و مجددا از سمت دیگر دستگاه و با استفاده از سوزن های ظریف و بلند به بیمار تزریق می شود.

قیمت اوزون تراپی

تعیین قیمت اوزون تراپی به وضعیت هر شخص و درمانی که برای او در نظر گرفته می شود بستگی دارد. از جمله عوامل تاثیر گذار در قیمت اوزون تراپی می توان به این موارد اشاره نمود:

1- مشکل بیمار

2- شدت بیماری

3- وسعت مشکل، مثل اندازه زخم.

4- روش انجام اوزون تراپی

5- تعداد دفعات مورد نیاز برای اوزون تراپی

شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص انتخاب بهترین روش اوزون تراپی برای درمان زخم و مشکلات ارتوپدی، با کارشناسان بازار طب تماس حاصل فرمایید. همچنین همکاران ما در بخش فروش آماده ارائه لیست قیمت انواع تجهیزات و دستگاه های اوزون تراپی و ثبت سفارش مراجعین عزیز هستند.
فرآيند انجام کار در بازار طب:
با بازار طب آشنا شويد:
بازارطب تمام مسائل از جمله استرس بيمار، مرحله زخم، محصولات مورد استفاده برای کمک به بهبود زخم و راحتي بيمار را در نظر گرفته و به عنوان يک نماينده معتبر فروش تجهيزات پزشکی که پايه مستحکمی از دانش در مورد محصولات مراقبت از زخم را داراست، بهترين ها را به مراجعان پيشنهاد داده و روند تصميم گيری مشتری را تسريع می بخشد.
از ديگر خدمات بازار طب معرفی کلينيک ها و افراد متخصص به بيماران در سراسر ايران است تا بتوانند در شهر محل زندگی خود افرادی که صلاحيت و تخصص علمی لازم در اين حوزه را داشته، شناسايی کنند.
همچنين شرکت تجهيزات پزشکی بازار طب بعنوان نماينده بسياری از برندهای محصولات زخم داخلی و خارجی، توزيع اين محصولات را در سراسر کشور با قيمت مصوب برعهده دارد.
بازار طب نماينده رسمی 24 برند معتبر در سراسر ايران