از بین بردن جای زخم

به محل جوش خوردن پوست در قسمتی از پوست آسیب دیده جای زخم گفته می شود . جای زخم تنها به دلیل زخم شدن بدن ایجاد نمی شود ،جای زخم می تواند به دلایلی مثل بیماری ها،تصادفات ،سوختگی ها ،بریدگی ها  و مشکلاتی که می توانند عاملی در ایجاد جای زخم و ضایعات پوستی باشند نیز دیده شود .

برخی از بیماری ها مثل آبله مرغان حتی بعد از بهبودی هم نیز اثراتی بر روی پوست باقی می گذارند و در عمق پوست فرد نفوذ می کنند .  جای زخم و اسکار می تواند مشکل جدی بسیاری از افراد باشد . برای از بین بردن جای زخم روش هایی وجود دارد . زمان درمان برای از بین بردن جای زخم  مهم می باشد هر چه قدر که زخم ها تازه تر باشد و زمان کمتری از دیده شدن آن بگذرد راحت تر می توانیم برای از بین بردن آن تلاش کنیم . در فروشگاه تجهیزات پزشکی بازار طب محصولات متنوعی برای از بین بردن جای اسکار و زخم وجود دارد. از جمله این محصولات :

درمان زخم

گاهی به دلایلی مثل خراشیدگی های سطحی پوست و یا سوختگی های ملایم و سطحی تنها لایه رویی پوست آسیب می بیند . با درمان زخم های سطحی و مراقب های کافی می توانید جای هیچ گونه جوشگاهی بر سطح پوست خود باقی نگذارید .اگر  زخمی عمیق باشد و تمام عضلات و حتی چربی های پوست را درگیر خود کند ،این نوع از زخم ها باجوشگاه همراه هستند و اثراتی از خود بر جای می گذارند .در صورتی که برای این نوع از زخم ها بخیه زده نشود ،به دلیل فاصله ایجاد شده بین لبه های زخم ،بر روی پوست گوشت اضافه و یا جوشگاه های ضخیم دیده می شود . در صورتی که زخم ایجاد شده بر روی پوست شما لبه های تیزی دارد و با قرار گیری این لبه ها در کنار هم در ظاهر پوست شما تغییراتی را ایجاد نمی کند ،باید آن ها را بعد از ضدعفونی بخیه کرد ،در این صورت احتمال عفونت ها و آلودگی ها در آن ها بسیار کم می باشد .

برای زدن بخیه ها بهتر است که تا جای ممکن بخیه ها نه خیلی سفت و نه خیلی شل زده شوند زیرا در صورتی که خیلی سفت باشند اکسیژن کافی به زخم نمی رسد  در نتیجه نتایج خوبی از بخیه نخواهیم داشت.

برای از بین بردن جای زخم هیچگاه خود درمانی نکنید .

در صورتی که پوست شما دچار آسیب شده باشد ،باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. درمان های خودسرانه و خانگی در درمان زخم ها نه تنها کمکی ندارند بلکه می توانند شرایط را برای بیمار بدتر هم بکنند . ممکن است برخی از زخم ها سبب ایجاد کلوئید (نوعی ضایعه پوستی )شوند و در آخر سبب نمایان شدن پوست اضافه در فرد شود . در نتیجه بهتر است افرادی که سابقه ایجاد کلوئید با پیدایش زخم ها را دارند برای از بین بردن جای زخم خود به پزشک مراجعه کنند و از پماد و کرم های مخصوص برای از بین بردن جای زخم خود استفاده کنند .